Вчора в Українському домі за ініціативи Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів (НАЕР) пройшла одноденна конференція з енергоефективності. Участь у ній взяли близько 50-ти провідних науковців, чиновників та представників бізнесу у сфері енергоефективних та енергозберігаючих технологій в Україні.
Близько трьох годин експерти-енергетики ділилися власними здобутками, демонструючи колегам на слайдах презентацій свої вже втілені в життя проекти енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії. Було про що поговорити експертам і в неформальній атмосфері, яку запланували організатори конференції після офіційної частини заходу.
Так званий час на каву став полем для дискусій щодо теперішнього та майбутнього вітчизняного ринку енергозберігаючих технологій та проектів альтернативної енергетики. І хоча, як відзначив у вітальному слові голова НАЕР Микола Пашкевич, роботи вже зроблено чимало: змінились правила ввезення на митну територію України енергозберігаючих матеріалів, обладнання, устаткування та комплектуючих, впроваджено зелений тариф тощо, однак «нива енергоефективності в Україні все ще неорана».
І хоча держава останні два роки підтримує розвиток енергозберігаючих технологій навіть фінансово, втім, як підкреслив Пашкевич, практика показала, що наявність бюджетних грошей — далеко не основний фактор у стимулюванні розвитку енергоефективності. «Українці ще погано розуміють переваги енергоефективних технологій, — каже голова НАЕР. — 2010 року зі спецфонду державного бюджету на реалізацію проектів енергоефективності виділялось 500 мільйонів гривень. З них освоєно лише 37%». Причина проста, пояснює Пашкевич: відсутність підготовлених проектів.
Аби така ж доля не спіткала цьогорічні 600 мільйонів бюджетних дотацій, НАЕР ініціювало всеукраїнський конкурс впроваджених енергоефективних проектів та технологій серед підприємств, установ, організацій «ТОП-100. Енергоефективність». У рамках учорашньої конференції і відбулося підбиття його підсумків.
Нагородження переможців пройшло у трьох номінаціях: «Краще впровадження енергоефективних технологій», «Кращий проект у сфері альтернативної енергетики», а також «Краще висвітлення теми енергоефективності в ЗМІ». Приємно зазначити, що в останній номінації НАЕР відзначило статтю кореспондента відділу економіки газети «День» Алли ДУБРОВИК «Вітчизняне «пасивне» житло — вже не дивина».