Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Оксана Баюл звернулася до свого коріння

23 вересня, 2003 - 00:00

Перша олімпійська чемпіонка незалежної України, відома фігуристка Оксана Баюл після восьми років проживання у Сполучених Штатах відвідала рідний Дніпропетровськ. Під час прес-конференції у південмашівському палаці спорту «Метеор», де вона розпочинала свою спортивну кар’єру, молода українка з американським акцентом, що набралась життєвого досвіду та подорослішала, заявила, що тільки тепер «відчула своє коріння» і розшукала батька, якого не бачила з дитинства.

Батьки Оксани Баюл, за її спогадами, розійшлися, коли вона була зовсім маленькою дитиною. А тому її вихованням займалися бабуся та мати, яка мріяла бачити свою дочку фігуристкою. З чотирьох років дівчинка займалася фігурним катанням у дитячо-юнацькій спортивній школі палацу «Метеор» і вже через три роки виграла перші змагання. Мати Оксани померла, коли їй було 13 років, тому після її смерті батьків фактично замінили тренери. Одна з них, Галина Змієвська, забрала Оксану до Одеси. На початку 90-х талановита фігуристка стрімко завойовує один спортивний титул за іншим. Ставши чемпіонкою України, вона слідом досягає значних перемог на чемпіонатах Європи та світу. У 1994 році на Зимовій олімпіаді у норвезькому місті Ліллехаммерi 16-річна Оксана Баюл стає першою олімпійською чемпіонкою серед українських спортсменів. Її короткий виступ під музику П. Чайковського з «Лебединого озера» підкорив серця зарубіжних і вітчизняних любителів спорту. В Україні О. Баюл зустрічали з тріумфом, а у Дніпропетровську її обрали почесним громадянином міста, подарували норкову шубу, ключі від «Опелю» та нової квартири. Проте незабаром Оксана переїжджає до Сполучених Штатів, де розпочинає виступати у професійному спорті. Ще кілька років опісля молода українка опиняється у центрі гучних скандалів, пов’язаних зі зловживанням спиртними напоями. Цей період у своєму житті О. Баюл пояснила на прес-конференції миттєвим багатством, що звалилося на неї, славою та цілковитою самотністю Вона жалкує про помилки молодості і з 1998 року п’є «тільки воду». Тепер, за її словами, все виглядає по-іншому — Оксана вийшла заміж за молодого підприємця й емігранта з України, харків’янина Євгена, мріє мати дітей, а тому вирішила розшукати їхнього майбутнього діда і свого батька.

Шукала його знаменита фігуристка майже два роки — через «Червоний Хрест», українське Посольство у США і навіть за допомогою телевізійного каналу «Інтер». А допомогла знайти Сергія Івановича Баюла адміністрація «рідного» палацу спорту «Метеор». На прес- конференції батько олімпійської чемпіонки чи то розгубившись, чи то з інших причин відмовився від виступу, хоча згодом, у кулуарах, особливо наполегливим журналістам повідомив, що у минулому він був інженером-механіком, а нині — просто безробітний.

Сама Оксана сказала, що щаслива знову знайти батька, якого раніше не бажала бачити, а той, будучи «людиною гордою», також не шукав зустрічі зі своєю знаменитою дочкою. Тепер все закінчилось «хепі-ендом», як у справжньому американському кіно.

Представникам преси О. Баюл після цього довірливо повідомила, що має намір відновити свої виступи у Сполучених Штатах вже у жовтні цього року. «Я працюю над ювілейною програмою, — сказала вона, — яка присвячена 10-річчю перемоги на Олімпіаді у Ліллехаммері». У січні наступного року О. Баюл планує взяти участь у турне «Всі зірки» по 60-ти американських містах. Крім того, після заміжжя з бізнесменом вона займається моделюванням жіночого і спортивного одягу, створила свою власну лінію «Oksana Baiul Collection», а також є автором двох книг — «Оксана, моя історія» та «Таємниці катання на ковзанах».

Покидати Америку і повертатися на батьківщину олімпійська чемпіонка, за її словами, поки що не збирається, хоч Оксану засмучує стан вітчизняного спорту і, зокрема, фігурного катання. «В Україні, — сказала вона, — сильні танцювальні пари, хоч багато хто з фігуристів та їхнi тренери перебралися до Америки». В Україні О. Баюл має намір створити своє «маленьке шоу» за участю вихованців дніпропетровської школи фігурного катання. «Образливо, — помітила вона, — що школи і льодові стадіони закриваються в Одесі, Донецьку і навіть, наскільки я знаю, у Києві. Пам’ятаючи це, мені не хочеться, щоб така ж доля спіткала мою рідну школу у Дніпропетровську». Земляки Оксани тут же «піймали» її на слові — директор школи фігурного катання ПС «Метеор» Дмитро Качуровський дістав з папки трудо ву книжку, особистий листок і 10-річної давності контракт, за яким О. Баюл i досі рахується штатним спортивним інструктором. З рішенням олімпійська чемпіонка не поспішала, однак твердо пообіцяла приїжджати до Дніпропетровська і допомагати молодим фігуристам та їхнiй школі «чим зможе».

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: