Позавчора ЦВК завершила збирання документів, необхідних для реєстрації партій та кандидатів у депутати. Підсумки, відповідно до закону, комісія оприлюднить за п’ять днів із моменту подачі останньої заяви. Процес прийому документів тривав від початку виборчих перегонів — 30 липня. Відтоді з передвиборчої дистанції зійшли Павло Лазаренко, ув’язнені опозиціонери — Тимошенко й Луценко, та партії чи кандидати, котрим забракло грошей для внеску. Станом на 14 серпня було зареєстровано 87 партій та 2441 кандидата на мажоритарні округи. З них 992 — самовисуванці та 1448 — кандидати від партій.
Прогноз Голови Комітету виборців України Олександра Черненка щодо виборів не дуже втішний. «Кампанія обіцяє бути дуже непростою та доволі брудною, можливі численні порушення, але найбільшою проблемою стане підкуп виборців», — зауважив очільник комітету в інтерв’ю «Дню». Він вважає, що загальне розчарування вкупі із загальним зубожінням призводять до того, що така технологія набуває в Україні дедалі більшої ефективності.
Голова правління Комітету виборців переконаний: жодних претензій щодо процедури реєстрації до ЦВК немає. Основні скандали щодо реєстрації Тимошенко, Луценка і Шевченка голова КВУ пов’язує із законодавчими колізіями. «Погано, що недоліки й недосконалості закону, які забезпечують можливість різночитання, ЦВК заповнює на свій розсуд», — наголосив він.
Черненко зазначив, що сподівався на більшу кількість мажоритарників. За його словами, проблема полягає в розподілі кандидатів: на деяких округах балотуються п’ять-сім осіб, а на інших — до 40. «Бюлетень на округах, де балотується багато людей, буде дуже довгим, а це, у свою чергу, підсилить навантаження на членів виборчої комісії», — пояснює Черненко.
Попри песимістичні прогнози, голова КВУ стверджує, що заявляти про цілковиту фальсифікацію та визнавати вибори недійсними вже зараз — зарано. «Подібна ситуація була й 2002 року, головне, щоб рівень фальсифікацій не виявився критичним і не викривив волевиявлення», — констатував Черненко. На його думку, розмірковувати про те, будуть ці вибори більш чи менш брудними порівняно з 2002 роком, — недоречно. «Вибори бувають демократичними і недемократичними, не можна бути «трохи вагітними», — каже Черненко. «Висновки щодо того, чи наблизилися ми до демократії, чи відступилися від неї, можна буде робити за підсумками виборчої кампанії», — додав він. Детальніший аналіз початку передвиборчої кампанії, її тенденцій та особливостей головою КВУ читайте в наступних номерах «Дня».