Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Олександр Разумков: Я впевнений у тому, що всі ініціативи Президента продиктовано державними інтересами

1 серпня, 1997 - 00:00

Початок

Аби знизити негативний вплив фактора часу і фактора виборів, Президент заявив, що він готовий розглянути пропозицію про можливе перенесення термінів парламентських виборів. У комплексі пропозиції Президента вже підтримали п'ять парламентських фракцій: Міжрегіональна депутатська група, "Єдність", "Незалежні", "Конституційний центр" і фракція Аграрної партії України. Деякі фракції не виключають, що підтримають президентські ініціативи при вирішенні інших питань, приміром, пов'язаних із законодавством про вибори. Зараз створено спільну групу з представників Президента, уряду та Верховної Ради, до якої делеговано представників усіх фракцій і груп. Там напрацьовуються взаємоприйнятні рішення. Маю сказати, що цей важкий діалог може бути зірвано винесенням на розгляд парламенту низки поправок до Конституції, які можуть радикально змінити систему влади в країні.

- Повертаючись до питання про перенесення парламентських виборів...

- Якщо виходити з державних позицій, то таке рішення виправдане двома обставинами. По-перше, ми одержуємо додатковий час для узгоджених дій з подолання економічної кризи, а по-друге, виборча кампанія пройшла б 1999 року, й країна не перебувала б у стані передвиборного збудження протягом двох років.

- Останнім часом мені доводилося часто чути таке міркування: нинішня влада себе дискредитувала, тому парламентські вибори необхідно провести у визначений Конституцією термін, а для того, аби виборча кампанія не розтягувалася на два роки, доцільніше приблизити на рік вибори Президента і провести їх у листопаді 1998-го, а не 1999 року.

- Що це дасть?

- Прийдуть нові люди, які будуть більш адекватно відображати стан суспільства. У них буде новий кредит громадської довіри.

- Для того, аби приймати такі рішення, необхідно, щоб у країні були серйозні політичні сили, які висуватимуть конструктивну економічну програму. Не декларації, а чіткі і конкретні заходи. Ви бачите сьогодні такі сили? Крім того, треба виходити з такого рівня довіри до політичних структур, який існує в суспільстві зараз.

Так, влада не користується особливою популярністю в народу. Проте подобається це комусь чи ні, але за опитуваннями різноманітних аналітичних і соціологічних служб, на сьогодні рівень довіри до Президента є найвищим серед усіх політичних інститутів суспільства. Якщо порівнювати вплив Президента і сукупний вплив опозиції, то й тут Президент дещо попереду. Тому проводити дострокові президентські вибори є недоцільним.

Я вважаю, що справа не у виборах. За період незалежності України вже декілька разів змінювалася влада, але ситуація на краще не змінювалася. Справа в конкретних діях, що забезпечували б реальні позитивні зміни в економіці. У Президента є низка конкретних пропозицій. Я ще не чув серйозної критики цих ініціатив. Тож, треба спробувати їх реалізувати, а не шукати політичних рішень економічних проблем. Економічні проблеми вирішуються, в першу чергу, економічними методами.

- Президент Леонід Кучма вже висував різноманітні програми й ініціативи. І вони зазвичай не реалізовувалися.

- Ініціативи Президента, в основному, були розумними. Чому не все вдавалося реалізувати, це інше питання, пов'язане з оцінкою діяльності і уряду, і Верховної Ради, і, звичайно, Президента. Щодо курсу "радикальних ринкових реформ". Першу частину програми було реалізовано, і ми досягли фінансової стабілізації. Інша справа, що не здійснювалися реформаторські дії в інших сферах економіки, і курс не було адаптовано до тих змін, що відбувалися в суспільстві.

Треба визнати, що в діяльності виконавчої влади було багато проблем у частині виконання намічених заходів. Одна з них - недостатня взаємодія між виконавчою і законодавчою владою. У посланні парламенту Президент прагне знайти варіанти більш тісної співпраці і виключити складності неекономічного плану під час подолання кризових явищ в економіці.

- Наскільки реально, що пропозиції Президента буде підтримано парламентом?

- У мене немає сумніву в тому, що пропозиції Президента буде підтримано. Питання в тому, чи вистачить цієї підтримки для того, щоб законодавчо закріпити все те, що запропоновано в посланні.

Інтерв'ю вів Валерій ЗАЙЦЕВ, "День"

Газета: 
Рубрика: