Нещодавно («День», № 13-14 від 27 січня 2012 року) ми писали про те, що в Миколаєві готується до відкриття Краєзнавчий музей, який буде розміщено в історичній будівлі «Старофлотські казарми». Завдяки початку робіт з реконструкції будівлі й відновлення прилеглої території тут зробили унікальне відкриття — виявили стародавній некрополь IV століття до нашої ери, що належить до так званого поселення «Миколаїв-6», яке знаходилось на території нинішнього Заводу ім. 61-го комунара.
За словами археолога, заступника директора науково-дослідного центру «Лукомор’я» Інституту археології НАН України Олександра СМИРНОВА, про існування кладовища в цьому місці дослідникам взагалі мало що було відомо.
«Це некрополь еллінізму середини IV століття до нашої ери. Загалом ми виявили 25 поховань. Це грецькі поховання: останки жителів того часу, — розповідає Олександр Смирнов. — Після досліджень ми знаємо практично все: як планувався некрополь, як розміщували могили, який обряд поховання існував у носіїв грецької культури того часу».
Олександр Смирнов також поділився інформацією про те, що ж знайшли археологи під час розкопок.
«У всіх 25 могилах був реманент. Супутні предмети, які за релігійними уявленнями стародавніх греків супроводжували померлого в потойбічний світ, до царства Аїда. Передусім це афінські керамічні горщики аттічного виробництва, чорнолаковий античний посуд, килики для вина спеціальної форми, сільниці з графіті, а також гераклійські привезені амфори з тавром VI століття до н. е. Практично у всіх чоловічих могилах було знайдено елементи озброєння. Річ у тім, що носії тієї культури жили в найпівнічнішій точці поширення Ольвійської округи, яка входила до Ольвійської держави. Саме вона контролювала переправу вбрід через річку Інгул. Тому всі чоловіки мали добре володіти зброєю. Щодо жіночих поховань, у них містяться здебільшого бронзові наручні браслети, є дуже цікаві намиста. В одному з поховань знайшли залишки жіночої сукні, обшитої бісером і пастою. Також було знайдено намисто з черепашок каурі (морський молюск, який водиться в Індійському океані. — Ред.). Це свідчить про торговельні зв’язки того часу. Можемо стверджувати, що жителі території сучасного Миколаєва торгували з Гераклією Понтійською та Афінами».
Дослідження з’ясували, що, на відміну від інших некрополів на території Миколаєва, які належать до Ольвійської хори, саме цей некрополь не був пограбований у XVIII — XIX ст.
«Усі могили нерозграбовані за новітньої історії. Це дуже цікаво, тому що решту місць у Миколаївській області грабували і в XIX, і в XX століттях. Зараз так звані чорні археологи теж грабують. У Миколаївській області розграбовано величезні частини некрополя, розкрадають могили, речі продаються на чорному ринку, потрапляють до приватних колекцій», — каже Олександр. І це не єдина проблема. За словами Олександра, «у Миколаївської області зокрема, та й по всій Україні, існує велика проблема у зв’язку з сільгоспроботами. Бо часто-густо трапляється так, що немає господаря в якоїсь землі або якщо і є, то він не обізнаний із законами, і розривають кургани, могильники, поселення, городища навіть там, де міститься певна пам’ятка археології. На жаль, багато фермерів уваги на це не звертають, просто заганяють туди трактори, плуги і знищують пам’ятки».
Усі знайдені артефакти — нині в експозиції в закритих стелажах Інституту історії та права Національного університету ім. В.О. Сухомлинського. Після наукової обробки їх здадуть до Миколаївського обласного краєзнавчого музею, а вже потім вони потраплять або до запасників, або в експозицію, або на реставрацію тощо. Приблизна загальна вартість знайдених у некрополі артефактів становить до 50 тисяч доларів США.