Четверо професорів та доцентів Черкаського нацуніверситету, яким «Пора» винесла вирок «У відставку слідом за ректором!», щодо подій у ВНЗ мають власну думку й подавати у відставку не збираються.
Як уже повідомляв «День» 4 березня ц.р., внаслідок протесної акції студентів Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, ініційованої громадською кампанією «Пора», був звільнений з посади ректор цього вищого навчального закладу Анатолій Кузьминський. «Пора» ставила йому в провину участь у президентських перегонах на боці провладного кандидата В.Януковича та тиск, що його він буцімто здійснював на студентів під час виборів. Сьогодні «Пора» продовжує свій список вимог і тепер провадить кампанію за звільнення ще кількох членів ректорату, котрі, на думку представників «Пори», були співучасниками ректора у його протиправних діях. У минулому матеріалі ми надали трибуну протестуючій стороні. Сьогодні слово «опальній» професурі…
Іван КУКУРУДЗА, проректор з наукової роботи, професор:
— Викладачі та студенти Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького неодноразово зверталися до голови облдержадміністрації Олександра Черевка, Президента України Віктора Ющенка, голови Верховної Ради Володимира Литвина, прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, Генерального прокурора, народних депутатів України з проханням покласти у нашому ВНЗ край протиправним діям «Пори» й тих, хто стоїть за цією організацією.
Ситуацію навколо університету та його ректора було обговорено 21 лютого 2005 року на спільному засіданні керівних органів Черкаського університету — вченої ради, студентської ради та профспілкового комітету. При прийнятті рішення 93% присутніх учасників засідання висловилися за підтримку ректора, зазначивши у своїх виступах, що звинувачення проти нього є безпідставними.
Ось тоді «Пора» й розгорнула акцію голодування студентів, вимагаючи відставки ректорату, окремих деканів і викладачів. На їхній захист виступила значна частина студентів, кілька десятків iз них оголосили голодування. Роблячи це, вони заявляли, що йдуть на цей крок тільки тому, що знають ректора та проректорів як компетентних і порядних людей, котрі не допускали порушень виборчого законодавства.
Учасники акції примусили А.Кузьминського написати заяву про звільнення. Ця розправа була здійснена лише за те, що ректор був довіреною особою у Віктора Януковича під час виборчих перегонів. На цьому, до речі, не раз наголошував голова облдержадміністрації О.Черевко.
Наталія ОСТАПЕНКО, проректор iз навчальної роботи, доцент:
— Чомусь усі гадають, що саме (й тільки) передвиборні перегони та участь у них ректора Анатолія Кузьминського як довіреної особи провладного кандидата у президенти, спричинили сьогоднішні події в Черкаському університеті. Насправді цією так званою «революційною ситуацією» скористалися окремі викладачі університету, щоб… зробити собі кар’єру, зайнявши крісла ректора та проректорів, незважаючи на те, що Анатолій Іванович завжди цінував їх і сприяв їхньому науковому й творчому росту.
Активісти місцевої громадської організації «Пора», керуючись загальною ідеєю люстрації та озброївшись гаслом «За справедливість до кінця!», вирішили «прибрати» не тільки ректора найпрестижнішого навчального закладу Черкаської області, а і його команду — ректорат, хоча він (ректорат) передвиборною кампанією безпосередньо не займався.
Лавина бруду, що щедро полилася на університет із засобів масової інформації, перекреслює численні здобутки за весь період його діяльності, впливає на вибір (чи невибір) абітурієнтами нашого навчального закладу для отримання подальшої освіти. А між іншим, нам є чим пишатись...
Найстрімкіший розвиток університету припав на період 2000 — 2004 рр., коли його ректором був Анатолій Іванович Кузьминський. За цей час розширився перелік спеціальностей — з 18 до 36, зросла кількість наукових працівників. Нині в університеті працює десять академіків і членів-кореспондентів, 58 докторів та 237 кандидатів наук, доцентів. Протягом останніх років було впроваджено модульно-рейтингову систему оцінювання навчальних досягнень студентів, а з 2004 — 2005 н.р. університет здійснив перехід на кредитно-модульну систему навчання. За цей період було створено музейний комплекс, до якого ввійшли музеї: історії університету, «Літературна Черкащина», лінгвістичний, українського рушника та народного одягу, Богдана Хмельницького.
Ось чому студенти, викладачі, навчально-допоміжний персонал піднялися на захист свого ректора. І намагались відстояти право вирішувати долю університету та його керівництва самим, без втручання інших організацій, які жодного стосунку до навчального закладу не мають. Студенти, які стали на захист ректора, зібрали 1750 підписів на його підтримку, делегували 130 студентів до Києва на зустріч з Президентом України Віктором Андрійовичем Ющенком. Проте зустрічі, на жаль, не відбулося.
Валентина АРТЮХ, проректор iз соціально-гуманітарних питань, доцент:
— У Черкаському національному університеті за останні роки, коли ректором став Кузьминський Анатолій Іванович, відбулися значні зміни. Зокрема, створено студентське містечко, де розміщено навчальні корпуси, гуртожитки, комплекс громадського харчування, наукова бібліотека та спортивні майданчики. У навчальних корпусах обладнано сучасні навчальні аудиторії, замінено устаткування, створено комп’ютерні зали на кожному із 13-ти факультетів. Реконструйовано і студентські гуртожитки, де проживає понад 1,5 тис. студентів університету. Завершено будівництво кооперативного будинку для працівників університету на 117 квартир, який здали в експлуатацію у грудні минулого року. Працівники університету одержали безкоштовно 54 квартири. З метою залучення до співпраці висококваліфікованих науковців iз інших міст університет виділив 13 квартир для запрошених. З ініціативи ректора в університеті створено сучасну наукову бібліотеку з читальними залами, відроджено навчальну базу біологічного факультету — ботанічний сад, фізкультурно-оздоровчу базу факультету фізичного виховання «Сокирно», де впродовж року можуть навчатися, відпочивати й оздоровлюватися 120 осіб. Також для оздоровлення студентів і співробітників створено санаторій-профілакторій «Едем» на 50 місць.
При університеті збудовано церкву. Багато молодих студентських сімей тепер мають можливість хрестити своїх дітей, а молоді пари — вінчатись.
Юрій ТИМОШЕНКО, начальник департаменту навчально-методичної роботи, доцент:
— У цій ситуації я ставлю одне риторичне запитання: чи можливе щось подібне в будь-якому університеті Західної Європи чи заокеанської країни? Де ще ідеологія та політика могли б так брутально ганьбити гідність наукової еліти, зокрема професури, зводити нанівець автономію університетів, рішення вченої ради? А які уроки бере сьогодні студентська молодь — ті, хто романтично вірить у торжество закону?
У цьому зв’язку своїм опонентам я нагадую давню сентенцію, що владу здобувають силою, а утримують мудрістю. Цієї мудрості явно бракує тим, хто приводить в університет сторонні деструктивні сили, які вже декілька місяців буквально тероризують колектив своїми вимогами, чинять психологічний тиск на керівництво закладу. Насамкінець волію закликати всю громадськість не лишатися осторонь цих негативних явищ, які охопили нині вищу школу України.