Сьогодні Українське національне інформаційне агентство Укрінформ святкує своє 90 річчя. Журналісти«Дня» щиро вітають колег і партнерів! У 1918 році Укрінформ (сьогодні одне з найбільших інформаційних агентств країни) починався з кількох кореспондентів і пари телеграфних апаратів. Яким є агентство сьогодні й які його перспективи? Про це — бліц-розмова «Дня» з генеральним директором Укрінформу Віктором ЧАМАРОЮ.
— Укрінформ— найстарше інформаційне агентство в Україні. Очевидно, тут уже склалися свої традиції. Які вони і чи не стають вони на заваді модернізації? Зокрема, яким чином Укрінформ сьогодні розвиває свою роботу у Всесвітній мережі?
— Якщо йдеться про інтеграцію Укрінформу у європейський і світовий інформаційний простір, то необхідно почати з того, що ми вже протягом 13 років є членом Європейського альянсу національних інформагентств. Туди входять агентства 31 країни. Окрім того, Укрінформ належить до 12 інформагентств Європейського альянсу, які активно розвивають мультимедійний напрямок своєї діяльності. Зрозуміло, що це не лише традиційні новини у традиційному виконанні. Це і аудіоновини, і відеоновини, і, звичайно, фотоновини. Сьогодні Укрінформ співпрацює з понад півсотнею інформаційних агентств, європейських і світових, за різними напрямами, в тому числі — обмінюючись фотоновинами, інформацією і так далі. Укрінформ має 12 корпунктів за кордоном, і сповідує своєрідну політику розвитку зарубіжної кормережі. Ми намагаємося насамперед розвивати кормережу таким чином, щоб наші власкори були присутні у країнах-сусідах України, у країнах розташування найвпливовіших міжнародних структур і організацій і в регіонах, які входять до геополітичних інтересів України, зокрема, на Близькому Сході.
Що стосується традицій, то вони не заважають розвиватися і інтегрувати агентство в світовий простір, оскільки головними нашими традиціями є об’єктивність, оперативність, достовірність. Такі принципи не можуть стати на заваді.
— Як виглядає Укрінформ на фоні світових інформаційних агентств?
— Якщо брати Reuters, то навряд чи хтось може поставити себе з ними на один щабель, навіть такі потужні агентства, як «ИТАР-ТАСС» і китайське інформагентство «Синьхуа» — де працюють шість тисяч співробітників. Що стосується решти, то, як на мене, ми достойно виглядаємо на карті світу, з нами рахуються, і те, що нашими партнерами є більш, ніж 50 інформагентств, — це про щось свідчить. По-друге, як уже було сказано, ми є членами Європейського альянсу, де умови прийняття досить суворі. Скажімо, Азербайджан приймали понад три роки, і тільки за четвертим заходом було отримано необхідну кількість голосів членів Альянсу для прийняття до складу організації.
— А як щодо національного простору? Як справи з ринком інформагентств в Україні? У вас є достойна конкуренція?
— Сьогодні жодна країна світу не має такої кількості інформагентств, як Україна (тут я не беру до уваги інтернет-видання). Їх більше ніж сотня. Якщо брати східноєвропейські держави, то у найкращому випадку на одну країну є два-три агентства, трохи більше їх у Росії, але все одно не так багато, як в Україні...
— І про що це свідчить?
— Я вважаю, це свідчить про те, що у нас інформаційний ринок ще не сформувався, він на початковому етапі. Можна говорити і про не зовсім досконале законодавство. По суті, сьогодні інформагентство може створити одна людина, зареєструвати його, і збирати та поширювати інформацію. Але ж питання в тому, наскільки ця інформація соціально важлива...
— Повертаючись до питання про міжнародні організації, Укрінформ також є членом Асоціації національних інформаційних агентств країн Причорномор’я і навіть головував там упродовж 2007 року...
— Ми й зараз головуємо. Ця організація створена за нашою ініціативою на установчій конференції у Києві. Насамперед, ця організація передбачає обмін інформацією. Зокрема, Укрінформ створив сайт, на якому розміщена інформація країн-членів Асоціації. Інформація тут збирається і поширюється трьома мовами — українською, російською і англійською. Також проводяться семінари, круглі столи з актуальних питань розвитку сфер інформаційного простору.
— І на завершення: які амбіції Укрінформу щодо майбутнього?
— Амбіції, звичайно, найвищі. Ми хочемо розвиватися значно швидше і потужніше, ніж це відбувається зараз. Ми б хотіли, щоб агентство перетворилося у потужний своєрідний синдикат, в якому були б представлені і традиційні інформаційні напрямки, і потужна радіослужба, відеослужба, фотослужба. Зараз ми завершуємо створення великого порталу, до якого ввійдуть три наші сервери: інформаційний, архівний і фотосервер, а також близько 20 сайтів, які сьогодні функціонують на наших ресурсах.