За даними міжнародної наукової конференції «Трансформація наукових систем у країнах з перехідною економікою і роль науки у змінюваному суспільстві», що завершилася сьогодні, наукові кадри країни зазнали значного скорочення. За роки незалежності на Захід виїхало більше 6 тис. вчених, вивозячи не тільки власний, а й напрацьований цілими колективами науковий капітал. Результати соціологічних опитувань свідчать — третина фахівців мріє про те ж. Не дивно, адже тільки 25% вчених мають можливість провести активні дослідження. Та й ця цифра, за нинішньої тенденції «розвитку» науки нашої країни, може понижчати на порядок.
Нещодавно було проведено порівняльну характеристику продуктивності роботи українських вчених і їхніх колег з інших країн. Вона виявилася вдвічі меншою, ніж у Польщі, і становила лише 4% від німецької. Науку давно витіснено з державних пріоритетів. Адже без неї неможливе технічне переозброєння виробництва, а відтак і конкурентоздатність українських товарів на світовому ринку.
Лише один приклад. На вибори до Верховної Ради України затрачено більше коштів, аніж на всю науку за рік. Виборча кампанія одного депутата рівноцінна річному утриманню трьох наукових інститутів.
Вчені вже давно б'ють на сполох з приводу нинішнього стану справ. Але поки що реакція держави звелася до зменшення асигнувань на науку з 1,7 до 0,3 відсотка. Так що при такому «посіві» незабаром не буде чого жати.
№194 10.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»