Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Осіння елегія

26 жовтня, 2006 - 00:00
ВПЕРШЕ В «БІЛІЙ ВІТАЛЬНІ» ВИСТУПИЛИ МУЗИКАНТИ КВАРТЕТУ БОЛЬШОГО ТЕАТРУ / В ІНТЕР’ЄРІ МУЗЕЮ ВІРШІ ТА МУЗИКА СПРИЙМАЮТЬСЯ ПУБЛІКОЮ ЯСКРАВІШЕ І ОБРАЗНІШЕ

Вечір із циклу «Пори року» пройшов у Київському музеї російського мистецтва, поєднавши музику, поезію та живопис.

Уперше на імпровізованій сцені в «Білій вітальні» виступив струнний Квартет Большого театру, презентувавши публіці твори класиків (квартети Сергія Рахманінова та Олександра Бородіна, «Елегію» та «Польку» Дмитра Шостаковича), які рідко виконуються, а також «Осінню сюїту» сучасного українського композитора Євгена Станковича (автор був присутній на концерті та залишився задоволений інтерпретацією москвичів). Прозвучали вірші Пушкіна, Тютчева та Набокова у виконанні Ігоря Славінського, а хазяї вечора (співробітники Музею російського мистецтва) підготували вернісаж із фондів своєї колекції. Вони відібрали роботи художників, об’єднані осінньою тематикою: В. Бялиницького-Бирулi, І. Бродського, С. Герасимова, Н. Ромадіна та молодої київської художниці А. Колос. Цей вечір можна назвати творчим діалогом російської та української культур. За словами директора музею Юрія Вакуленка, музично-поетичні програми, доповнені мальовничими полотнами, відроджують старовинні традиції будинку Терещенка, коли в минулому столітті в цих стінах проходили дуже популярні світські салони. «Музей не повинен бути тільки сховищем, а живою тканиною, яка привертає до себе людей найрізноманітніших професій, інтересів». Юрій Євгенійович мріє, щоб музейні «посиденьки» стали не просто популярними, але й резонансними. Він хоче, щоб гості спеціально готувалися, вдягнувшись у вечірнє вбрання і передчуваючи, що тут вони почують кращих артистів, отримають задоволення від споглядання картин, зібраних у музеї, поспілкуються з цікавими людьми.

— Ми провели вже четвертий музейний вечір із циклу «Пори року», — розповів «Дню» радник-посланник Посольства РФ в Україні Всеволод Лоскутов. — Кожен із них мав свою особливість, неповторність. Ми стараємося запрошувати цікавих музикантів. Нині вперше виступили москвичі — Квартет Большого театру в складі Дмитра Хахамова (перша скрипка), Ірини Пєтухової (друга скрипка), Олександра Балашова (альт) та Михайла Шумського (віолончель). Це молодий колектив, створений минулого року, який продовжує творчі традиції одного з кращих камерних ансамблів ХХ століття і отримав популярність як «Квартет імені Большого театру», що вів свою історію з 30-х років минулого століття. Однією з особливостей квартету було виконання найрізноманітнішої музики, знайомство слухачів з рідко виконуваними творами класиків та сучасників. Цей шлях продовжує Квартет Большого театру. За короткий час свого існування музиканти вже завоювали міжнародну популярність. Вони багато гастролюють не лише в Росії, але й за кордоном. Для нинішнього вечора музиканти підготували цікаву програму. Так, вони виконали Перший квартет Рахманінова, який композитор написав у 16-річному віці, будучи студентом Московської консерваторії. Нечасто в концертах звучить і Твір 36а Шостаковича. Його можна назвати ескізом майбутніх музполотен маестро: «Польку» незабаром композитор включить до свого балету «Золотий вік», а «Елегію» — до опери «Катерина Ізмайлова». Нам приємно, що квартет уперше виконав «Осінню сюїту» Станковича (одного з кращих сучасних композиторів України). Музика, поезія та живопис, об’єднані в одній програмі, по-моєму, цікавий творчий проект.

Проводити вечори в київському музеї — спільна ідея Лесі Олійник (Національний музичний комітет України Міжнародної музичної ради ЮНЕСКО), Людмили Чижової (Росзарубіжцентр) та Юрія Вакуленка (Музей російського мистецтва), а Посольство Росії в Україні надає їм у цьому допомогу. Нам приємно, що вечори набувають популярності серед публіки. Більше того, інші музеї Києва вже зацікавилися нашою ідеєю. Цикл «Пори року» закінчиться Різдвяною програмою, але музейні зустрічі триватимуть.

Тетяна ПОЛІЩУК, фото Бориса КОРПУСЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: