Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Особливості інтернаціональної дружби

25 жовтня, 1997 - 00:00

У Києві закінчилася чергова зустріч спільної українсько-американської комісії "Кучма - Гор". Стало ясно: Штати української корупції вже не бояться. Більш того - мають намір із нею боротися, усе більше завойовуючи Україну як багатообіцяючий ринок збуту.

"Президент США й американський уряд мають намір продовжувати стратегічне співробітництво з Україною", - заявив спецрадник президента США з питань допомоги новим незалежним державам Річард Монінгстар у середу на зустрічі з Президентом України Леонідом Кучмою. Пояснюючи американські наміри, віце-прем'єр Сергій Тигипко додав, що США й наступного року надаватимуть технічну допомогу Україні в тих же обсягах, що і нинішнього. Дуже конкретними пояснення не назвеш. Вочевидь, в Україні очікують, доки вляжеться "квітнева буря", розкручена американськими ЗМІ на тему не таких вже й далеких від дійсності чуток про українську корупцію. "Нью-Йорк таймс" писала навіть про намір конгресу США припинити надання Україні хоч якоїсь допомоги. У результаті Р. Монінгстар запропонував виділити Україні 1998 року не більше ніж $225 млн., аргументуючи свою пропозицію тим, що, залишивши Україну без допомоги, США можуть підірвати засади безпеки в Європі.

Проте нещодавні бесіди з Президентом України пом'якшили Р. Монінгстара настільки, що він навіть "констатував покращання інвестиційного клімату в Україні і підвищення результатів американських інвестиційних проектів"... Потім обидві сторони підкреслили важливість досягнутої в нас макроекономічної стабільності. Як там у прислів'ї? Зозуля хвалить...

Однак на зустрічі знайшовся час і для "розгляду низки претензій" американських інвесторів до українських партнерів та українського уряду. Р. Монінгстар зазначив, що більшість проблем уже ліквідовано, але "декілька питань ще потребують свого вирішення". С. Тигипко, висловивши повне розуміння проблем американської сторони, запропонував для попередження конфліктів проводити регулярні зустрічі українського уряду з американськими бізнесменами. Примітно, що раніше в рамках українсько-американської комісії "Кучма - Гор" було створено 4 комітети, засідання котрих проводяться двічі на рік у Києві та Вашингтоні. Щоправда, така нагальна необхідність у регулярних міждержавних дискусіях досить дивно виглядає на тлі обіцянок уряду України урядові США негайно почати поетапне скорочення невиправданих бюджетних витрат...

На зустрічі також були присутні представники департаменту АПК і торгівлі Американського агентства з міжнародного розвитку. "Гучних" слів не говорили, однак співробітничати мають намір і надалі. Поки що це сільськогосподарське партнерство виглядає досить цікаво. Наприклад, Мінсільгосп США у вересні затвердив кредитні гарантії в $35 млн. на продаж Україні американського борошна, пшениці, манки, молочних продуктів, овочів і фруктів. А ми їм у жовтні - ввели передоплату мита на ввезення "ніжок Буша" і шоколаду... У цьому розрізі будуть цікавими результати нинішньої зустрічі в Кишиневі керівників держав і урядів країн СНД. Бо її тема - "Створення єдиного аграрного ринку країн Співдружності для подолання продовольчої залежності від США та країн Заходу".

Яна МОЙСЕЄНКОВА, "День"
Газета: 
Рубрика: