Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ПАРТIЇ

15 лютого, 2005 - 00:00
ЯНА КЛОЧКОВА, ГЕННАДІЙ ВАСИЛЬЄВ, ЛІЛІЯ ПОДКОПАЄВА

«Ми все одно одна держава...»

На третьому з’їзді партії «Держава», що відбувся минулими вихідними, її очолив екс-генпрокурор України Геннадій Васильєв. Колишній лідер «Держави» Володимир Бачигін обраний його заступником.

Партія «Держава» класифікує себе як лівоцентристська, нараховує 15 тисяч осіб iз осередками в усіх регіонах країни. Судячи з основних заяв, партія має намір представляти голоси проросійськи налаштованих виборців південного сходу країни.

Попередник Геннадія Васильєва В. Бачигін раніше не був широко відомий, оскільки, з його слів, віддавав перевагу складній роботі в побудові нової партії над власним пабліситі. Виявляється, з часів останнього з’їзду «Держави» минуло понад два роки, тому про партійну життєдіяльність за цей період Володимир Павлович і відзвітував у своїй вступній промові. Потім повідомив: «Ситуація вимагає мобілізації та посилення керівного складу. Після обговорення керівництво вирішило зупинитися на кандидатурі Геннадія Васильєва. Заперечень не буде?» Заперечень не було — екс-генпрокурора партійним лідером затвердили одноголосно. Сам Г. Васильєв увесь цей час сидів, вивчаючи папери. Затяжні оплески примусили його підняти очі та посміхнутися. Обнявшись iз паном Бачигіним, Геннадій Андрійович зiзнався: «Хвилююся зараз навіть більше, ніж коли доводилось вести сесії Верховної Ради».

Свою програмну промову новий лідер виголошував російською, але з сильним українським акцентом. Почав афористично: «Пишаюся тим, що, залишивши державну службу, не залишив служби державі». Геннадій Васильєв спрогнозував, що його діяльність на посаді Генпрокурора, коли рівень злочинності було знижено на 30%, оцінять історики. Що стосується позиціонування «Держави» стосовно нової влади, то Геннадій Васильєв розсудив по-філософськи: «Істинно православний громадянин повинен приймати будь- яку владу, Богом дану». Проте це не перешкодить перейти в опозицію, якщо влада «творитиме беззаконня, покриватиме злочинців...» Застерігаючи від сповзання до правового нігілізму, Геннадій Васильєв досить жорстко виступив за ліквідацію депутатської недоторканності, спрощення процедури імпічменту Президенту, виборів глави держави у Верховній Раді, втілення в життя ідей федералізації, «що нічого спільного не має з сепаратизацією». Проти — люстрації та «кумівства». Апелюючи до прикладу Швейцарії, США, Канади й інших країн, Васильєв доводив, що саме федералізація свого часу врятувала ці держави від розколу. Ще одне основне програмне положення — надання російській мові статусу другої державної. З цією метою партійці навіть готові організувати всеукраїнський референдум. Виступи делегатів стали лише детальнішою розшифровкою тез новообраного лідера.

А ось перелік традиційних привітань, що надходять на адресу з’їзду, був нестандартний. Партійців навперемінно вітали: інтелігенція Луганська, донські козаки, феодосійський торговий порт, ляльковий театр Тернополя, слова підтримки — через свого повноважного представника, першого заступника директора московського Інституту країн СНД Володимира Романенка, — передав депутат державної Думи РФ Костянтин Затулін. На з’їзді були присутні брат Геннадія Васильєва Олександр, лідер «Нової сили», екс-кандидат на посаду президента Юрій Збітнєв, — обидва засідали в президії. За столами, вкритими темно-бордовими скатертинами, засідали також олімпійські чемпіони Яна Клочкова, Лілія Подкопаєва, Юрій Нікітін і народний артист України Володимир Талашко.

Назва партії величною старослов’янською в’яззю була написана на темно-бордовому з золотим обрамленням тлі. Ліворуч — силует святого Володимира з хрестом. Крім того, над сценою вивішений чотиривірш: «Мы разные, но мы народ, Единых предков наших слава, Еще живет, еще поет, Мы все равно одна держава».

Результатом третього з’їзду стало також рішення про початок активної підготовки до виборів 2006 року: від формування штабів, набору агітаторів, спостерігачів, визначення власних кандидатів до парламенту та в місцеві ради — до розширення співпраці з іншими політсилами, «програмні положення яких збігаються з аналогічними «Держави». Примітно, що для максимальної оптимізації процесу право управління майном партії було делеговане її президії.

Ксенія ВАСИЛЕНКО, «День»

У своїй ніші

Українська республіканська партія «Собор» не має наміру об’єднуватися з партією «Наша Україна» в разі її створення. «Якщо створюватимуть партію («Наша Україна». — Ред. ) — це буде партія центристського типу. Ми є правоцентристською партією, я вважаю, що цю нішу не треба залишати», — повідомив в суботу агентству Інтерфакс-Україна знову переобраний лідер УРП «Собор» Анатолій Матвієнко. Він зазначив, що об’єднання можливе, але після парламентських виборів 2006 року: «Ми повинні бути партією, якою є, і проблема об’єднання — це проблема вже після виборів 2006 року».

«Не зрозумів, куди приїхав»

Партія регіонів України ухвалила рішення бути в опозиції до нинішньої влади. Про це в суботу в Донецьку заявив журналістам лідер Партії регіонів, колишній прем’єр-міністр країни Віктор Янукович. «Сьогодні обласна партійна конференція Партії регіонів у Луганську ухвалила рішення бути в опозиції... Якою бути цій опозиції, залежатиме від влади», — заявив лідер партії.

Коментуючи призначення в Кабінеті Міністрів країни, В. Янукович сказав: «Час покаже, проте призначення ці були політичними. На мій погляд, в окремих випадках треба було користуватися спеціалізацією того чи іншого чиновника, тому я здивований, що жодного члена уряду з такого великого регіону, як Донбас, не було, це для мене незрозуміле». Стосовно призначення губернатором Донецької області Вадима Чупруна, В. Янукович зазначив: «Це досвідчена людина, яка завжди була зваженою. Час покаже, як буде, якщо він принципово ставитиметься до своїх обов’язків». «Жодна політична гра в цьому регіоні не пройде», — висловив упевнення В. Янукович. Він також вважає, що Президент Віктор Ющенко, який виступав у четвер у Донецьку, «не зрозумів, куди приїхав». «Це були емоції. Я не чув почуття того, що він чітко розумів, куди приїхав, бо до цього регіону треба ставитися трохи інакше, а емоції треба вже залишати та починати працювати», — заявив екс-кандидат на посаду президента.

Газета: 
Рубрика: