У цьому впевнені кардіологи та кардіохірурги, які зібралися вчора на Всеукраїнському форумі з питань лікування вроджених вад серця. Упевненості додає той факт, що незабаром у мережі «Охматдиту» відкриється новий, відремонтований і переобладнаний кардіологічний центр для дітей і, зокрема, немовлят, які потребують термінового лікування.
В Україні щороку народжується близько п’яти тисяч дітей із вродженими вадами серця, а три тисячі з них мають потребу в терміновому хірургічному лікуванні одразу після народження. Частота народження дітей із серцевими патологіями сягає від чотирьох до восьми випадків на тисячу немовлят, тоді як у Європі цей показник не перевищує трьох випадків. Половина таких дітей перебувають у критичному стані із перших тижнів або й днів після народження, а вірогідність виживання дітей до одного року при наявності ціанозу або серцевої недостатності становить 30 — 50%.
Виявити вади серця можна ще на ранніх стадіях вагітності. Чим раніше проведена діагностика, тим більше можливостей у лікарів провести додаткові дослідження і врятувати життя як дитини, так і матері. На серцеві захворювання, котрі потребують термінового втручання, значно вплинула Чорнобильська катастрофа — відтоді з кожним роком в Україні виявляють усе більше немовлят із вродженими вадами серцево-судинної системи. Але покращення є, не тільки за рахунок зростання рівня захворюваності, а й через те, що відповідне медичне обладнання нарешті наближається до світових стандартів.
Молодим мамам варто знати, що чим швидше дитина, що у критичному стані, потрапить до спеціалізованого стаціонару, тим більше у неї шансів на виживання. Першими симптомами проблем із серцем може бути відмова від харчування, поява зригування, додаткові ускладнення можуть викликати несерцеві захворювання: пневмонія, бронхіт, менінгіти. Найбільш сучасна і повна діагностика вроджених вад серця у дітей незабаром проводитиметься у століжковому кардіологічному центрі «Охматдиту». Про це учора під час Форуму заявив головний кардіохірург Міністерства охорони здоров’я Ілля Ємець. Запрошені на зустріч лікарі із Сполучених Штатів також відзначили, що відкриття подібних центрів сприятиме ефективному лікуванню дітей із серцевими патологіями. Загальний успіх справи, на думку американців, залежить ще й від того, наскільки Україна готова співпрацювати зі світовими світилами медицини.