Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пенсійна реформа вийшла на низький старт

Володимир ФЕСЕНКО: «Вибір залишається за самим громадянином»
7 червня, 2011 - 00:00

Схоже, пенсійну реформу, про яку так довго говорили, все ж таки приймуть на цій сесії. Минулого тижня Кабмінові вдалося менш ніж за добу доопрацювати відхилений Радою законопроект про пенсійну реформу і внести його на розгляд профільного комітету. Міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко впевнений, що Верховна Рада прийме пенсійну реформу до 4 липня. А Голова ВР Володимир Литвин передбачає, що, якщо комітет попрацює в такому ж темпі, то проект поставлять на голосування в першому читанні вже наступного пленарного тижня. А поквапитися дійсно варто. Як відомо, Міжнародний валютний фонд чекає від України затвердження пенсійної реформи, щоб прийняти ухвалу про виділення третього траншу за програмою stand by.

Отже, головні моменти в законопроекті. По-перше, максимальна пенсія в країні обмежиться 10-ма прожитковими мінімумами (на сьогодні це — 7640 грн.), існуючі віп-пенсії теж обмежать.

Пенсійний вік чоловіків-урядовців і дев’яти прирівняних до них категорій збільшиться поступово в 2013 — 2017 рр. до 62 років (щороку додаватиметься по півроку).

Бюджетники, виходячи на пенсію, зможуть розраховувати на одноразову допомогу у розмірі 10 нарахованих пенсій. Збільшать вислугу років для військовослужбовців з 20 до 25 років (по 6 місяців на рік протягом десятиріччя). Кожні півроку навчання в профільних вишах додадуть їм по року вислуги. І, нарешті, новий законопроект дозволить нам вибирати: йти на пенсію раніше визначеного терміну, але з втратами, або працювати, скільки вистачить сил, за надбавки.

Як заявив у ефірі телеканалу «Інтер» Сергій Тігіпко, уряд обов’язково створюватиме стимули для того, щоб населення було зацікавлене в пізнішому виході на пенсію. Одним із таких стимулів є доплата урядом по 0,5% від розміру пенсії за кожен місяць, що людина додатково пропрацювала, починаючи з нинішнього пенсійного віку. «Хочуть виходити в 55— нехай виходять, але тоді вони втратять ті 0,5% за кожен недопрацьований місяць».

Таким чином, система стала гнучкішою. У людини з’явився вибір. «В принципі, нормальний гнучкий компроміс, коли вибір залишається за самим громадянином, — розмірковує в розмові з «Днем» Володимир Фесенко. — Це краще, аніж жорстка норма, яка тебе зобов’язує виходити на пенсію, де ти позбавлений вибору. До речі, цей принцип застосовується в ряді інших країн. Отже, тут враховано й міжнародний досвід».

Проте одностайного голосування за пенсійну реформу очікувати не доводиться: комуністи та опозиція — проти. Головна претензія комуністів — не помінялася суть законопроекту (йдеться про підвищення пенсійного віку для жінок).

Комуністи також не схвалюють запровадження накопичувальної пенсійної системи, згідно з якою громадяни, яким на момент ухвалення закону ще не виповнилося 35 років, будуть зобов’язані перейти на цю систему накопичення пенсійних заощаджень і платити до пенсійного фонду 2 — 7% від свого доходу.

В опозиції практично ті ж претензії — влада змінює пенсійний вік жінок на гроші МВФ. НУНСівці також звертають увагу на дискримінаційність проекту: урядовці можуть розраховувати на пенсію в розмірі 80% від зарплатні, тоді як 90% пенсіонерів отримують пенсії в межах 1-2 прожиткових мінімумів і з розрахунку, в середньому, близько 45% від рівня зарплатні.

Та практично всі експерти одностайні в тому, що пенсійна реформа пройде через горнило Верховної Ради. У Банкової є резерв голосів і можливість для компромісу. А вирішальною, безперечно, буде політична воля Президента. Отже, все залежатиме від Віктора Федоровича. І зовсім не від комуністів.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: