Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Перед празьким стрибком

Джордж Робертсон: відносини України та НАТО вступають у нову фазу
10 липня, 2002 - 00:00

Ще до осіннього саміту НАТО у Празі, на якому вирішуватиметься подальша доля Альянсу, Київ і НАТО збираються перейти до нового формату двосторонніх відносин. Про це учора заявляли і представники українського керівництва, і Генеральний секретар Північноатлантичного союзу Джордж Робертсон, який перебував у Києвi якраз у день п’ятиріччя підписання Хартії про особливе партнерство між НАТО та Україною. Генсек НАТО підкреслив, що його візит в Україну не є «сентиментальною подорожжю», а діловою поїздкою, під час якої буде проведена підготовча робота до празької зустрічі на найвищому рівні. Саміт у Празі, який відбудеться у листопаді, в буквальному значенні витав майже на всіх зустрічах натовського гостя з українськими політиками. Для Києва далеко не байдужа думка лідерів країн, що входять у НАТО, щодо поглиблення співробітництва. Якраз за час, що залишився до саміту в Празі, продовжуватиметься процес пошуку компромісів у різних питаннях, щоб у чеській столиці стало можливим прийти до якогось проміжного рішення, яке прокладе шлях до прориву в українсько- натовських відносинах. Тим більше, що певною мірою для НАТО проривом вважатиметься празька зустріч, після якої відбудеться подальше розширення Альянсу на Схід.

Про вступ України до НАТО очевидно не йшлося. І навряд чи цьому слід дивуватися. Секретар Ради національної безпеки і оборони України Євген Марчук уже неодноразово заявляв, що таку заявку Києва без певного масиву виконаної домашньої роботи в НАТО зустрінуть щонайбільше мовчанням. Очевидно, саме зараз українське керівництво вирішило докласти максимум зусиль, щоб до осені продемонструвати серйозність своїх євроатлантичних намірів. «Ми говоримо про програму роботи, мета якої — зробити наші відносини інтенсивнішими. Ми розробили нові основи наших відносин, і ця робота повинна бути наповнена смислом, а не деклараціями», — підкреслив Джордж Робертсон, вітаючи і підтримуючи заявку України про стратегічний курс на євроатлантичну інтеграцію. «Але ми повинні розуміти, що йдеться про довгострокове партнерство», — сказав він. На думку Робертсона, Україна і НАТО «повинні зосередитися на практичній розробці відносин до проведення празького саміту». Генсек Альянсу також висловився за необхідність продовження Україною курсу реформ, повiдомив Iнтерфакс-Україна.

«Сьогодні наша безпека є неподільною. Україна, зробивши стратегічний вибір на повноцінну євроатлантичну інтеграцію, робить свій внесок у систему безпеки. Ми вітаємо цей підхід, який є ключовим для успіху», — сказав Робертсон у вступному слові на засіданні комісії Україна—НАТО. Це ділова поїздка, під час якої будуть підбиті підсумки і зроблена підготовча робота для Празького саміту Україна—НАТО, підкреслив Генсек. За його словами, НАТО «цінує ті активи, які Україна надає під час проведення миротворчих операцій, спільних навчань», і готова продовжувати надавати під тримку «оборонним реформам в Україні не тільки у Збройних силах, але й у сфері безпеки». Відносини України і НАТО вступають «у нову, динамічну фазу», — вважає Генсек НАТО. Підтвердив сказане і Анатолій Зленко. Засідання комісії Україна—НАТО, що відбулося учора, глава українського зовнішньополітичного відомства назвав «своєрідним мостом до Празького саміту Україна— НАТО, що пройде в листопаді нинішнього року».

Учора ж було зачитано звернення Президента України Леоніда Кучми до учасників засідання комісії Україна—НАТО. «Ми розуміємо, що шлях до НАТО — це тривалий поетапний процес, і ми робимо все, щоб інтереси України та НАТО зближувалися крок за кроком. Це запорука безповоротності затвердження в Україні основ громадянського суспільства, верховенства права і ефективно діючої ринкової системи», — зазначено у зверненні. «Цей шлях буде коротшим, якщо ми будемо долати його разом», — підкреслив Президент.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: