Тож, здійснилося: минулого вівторка, вперше після затвердження наприкінці минулого року постановою Кабміну розподілу газового ринку, видано наказ Держнафтогазпрому, згідно з яким до знаменитої шахівниці вносяться зміни. Відповідно до них із числа суб'єктів газового ринку виключено Український газоресурсний консорціум. Замість нього промислові підприємства Донбасу отримуватимуть газ безпосередньо від АТ "Укргазпром".
Наказ Держнафтогазпрому немов би підводить риску під збудованою під керівництвом Павла Лазаренка системою монополізму "ЄЕСУ", які за допомогою фактично керованого ними консорціуму розпоряджалися промисловою продукцією двох найбільших індустріальних регіонів України та мали намір контролювати всіх інших газотрейдерів.
Втім монополізм на газовому ринку ще навіть не похитнувся. Ані підприємства, ані об'єкти соціально-культурної та бюджетної сфер не мають права вибору постачальників газу. Та й домагатися цього в умовах суцільних сьогоднішніх неплатежів та заборгованостей, що обернулися загрозою з боку РАТ "Газпром" взагалі припинити постачання газу двом провідним газотрейдерам - "ЄЕСУ" та "Інтергазу", було б нереально.
Однак і зроблений зараз крок до деякого перегляду правил гри на газовому ринку, які, втім, вже до того було переглянуто самим життям, може мати певні небезпечні наслідки. "Укргазпром", вкрай зацікавлений у реалізації свого газу безпосередньо і притому виключно платоспроможним підприємствам, вже й без того відпустив їм набагато більше, ніж було дозволено постановою КМ за №1539. Тим часом підземні сховища газу, звідки Україна черпатиме його в період пікових зимових навантажень, поки стоять майже порожні.
У зв'язку з цим розглядалася навіть вірогідність заборони "Укргазпрому" продавати газ промисловості до наповнення сховищ. Як бачимо, перемогла інша точка зору, і тепер є небезпека того, що "Укргазпром" віддасть весь свій газ промисловості. Тим більше, що обсяг російського газу, одержаного як плату за транзит, скоротився на 4 млрд. куб. м.
Хто відшкодує цю втрату? Якщо РАТ "Газпром" не припинить подачу газу для АТЗТ "Інтергаз", то ця фірма, схоже, вперше зробить спробу попрацювати на комунально-побутовому терені, використовуючи, за висловлюванням її першого віце-президента "сучасні наукові підходи", а також жорсткий пресинг по відношенню до найбільшого боржника - підприємств теплокомуненерго. Прості громадяни можуть готуватися до того, що почнуть безпосередньо платити не лише за газ, що йде на приготування їжі, а й на виробництво тепла та гарячої води. Чи додасться від цього їх кількість та якість - невідомо.