Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Перездача

«Павлоградвугілля» знизили в цiнi і знов продають
18 березня, 2004 - 00:00

Україна робить другу спробу почати приватизацію у вугільній галузі. Учора Фонд держмайна оголосив конкурс щодо продажу компанії «Павлоградвугілля». Стартова ціна за пакет розміром 92,11% акцій становила майже 900 мільйонів гривень. Це на третину менше, ніж хотів отримати ФДМ від приватизації цього ж підприємства чотири місяці тому. В листопаді конкурс було оголошено за указом Президента, але українські промислово-фінансові групи були явно не готові викласти навіть заставу в розмірі 10% від 1,2 мільярда гривень за участь у вугільному експерименті. У підсумку перевіреним способом, через суди, конкурс було наглухо заблоковано. Тепер, коли потенційні інвестори усвідомили серйозність намірів уряду продати цей величезний холдинг, керівництво ФДМ розраховує, що конкурс все ж відбудеться без особливих ускладнень. Тим більше, що і ціна була знижена саме для зацікавлення об’єктом.

«Павлоградвугілля» виробляє 14% українського вугілля. Обсяг продажу компанії 2003 року трохи не дотяг 1 мільярда гривень. При цьому підприємство перебуває на межі рентабельності. Торік вона була негативною, але не критично — мінус 0,5%. Одним словом, компанія є хорошим товаром для багатого інвестора. До речі, цьому інвестору доведеться не тільки розщедритися на суму не менше за мільярд гривень для здійснення операції, але й вкласти в підприємство ще півмільярда протягом найближчих п’яти років. За підсумками виконання інвестиційної програми з 2009 року «Павлоградвугілля» не потребуватиме державних дотацій. Порівняно з умовами попереднього конкурсу, що був зірваний, ФДМ значно посилив соціальні зобов’язання покупця. Це пов’язано з тим, що могутня профспілка підприємства загрожувала заблокувати приватизацію масовими акціями протесту. Переговори з профспілковими лідерами закінчилися компромісом, згідно з яким після приватизації буде заборонене скорочення штатів, а діючі й колишні працівники компанії зможуть безкоштовно отримувати вугілля для побутових потреб. Крім того, ще 25 мільйонів гривень інвестор має спрямувати на погашення заборгованості щодо соціальних виплат.

Голова Фонду держмайна Михайло Чечетов повідомив, що незважаючи на такі жорсткі вимоги, зацікавленість в купівлі вже виявили кілька російських і західних компаній. Але головними претендентами, зрозуміло, будуть українські промислово-фінансові групи. «Павлоградвугілля» потенційно входить до сфери інтересів, щонайменше, чотирьох iз них, двох дніпропетровських і двох донецьких — Інтерпайп, Приват, СКМ і ІСД. Останню групу Михайло Чечетов згадав насамперед, коли розмірковував про можливих покупців. Варто зазначити, що всупереч традиції, що склалася, ФДМ цього разу сформував вельми лояльні умови допуску до конкурсу. Заступник голови ФДМ Вадим Васильєв заявив, що умови конкурсу дають право брати участь в приватизації «Павлоградвугілля» шести-семи українським компаніям, а також досить великій кількості російських і західних інвесторів.

Не доводиться сумніватися, що такий резонансний конкурс приречено на судові позови з боку інвестиційних груп, які відчують, що в «битві за вугілля» поки не мають шансів на перемогу. Тим більше, що вже за півроку в Україні відбудуться президентські вибори, і нинішній склад фаворитів української економіки може зазнати змін. Хоча досвід продажу іншого велетня української економіки, металургійного заводу імені Дзержинського, наштовхує на припущення: при великому бажанні судові проблеми приватизації цілком можна здолати, якщо переможець конкурсу і держава грають в одній команді.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: