Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Період лікарняних

ВООЗ прогнозує: цієї осені й зими українці матимуть справу з трьома штамами грипу
17 вересня, 2013 - 11:26
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Дощове і досить холодне літо цього року призвело до збільшення в Україні хворих на респіраторні недуги на 20%, порівняно з минулим роком. Тепер маємо холодну і дощову осінь. Епідеміологи наголошують: така погода може спровокувати поширення респіраторних інфекцій. Тому, з їхніх слів, уже зараз можна вакцинуватися. За прогнозами ВООЗ, у холодну пору 2013 — 2014 років ми матимемо справу із трьома штамами грипу, всі з яких є «відомими»: це штами групи А — H1N1 («свинячий»), H3N5 («Вікторія») та штам групи В («Массачусетс»). Під них нині й готується вакцина, що постачається в Україну з Данії, Голландії, Франції та Росії.

Але це не єдині інфекційні загрози, які можуть бути небезпечними для громадян. Як і раніше (хоч трохи менше, ніж улітку), актуальним є недопущення спалахів гострих кишкових інфекцій, основною причиною яких є антисанітарія.

За словами першого заступника головного санітарного лікаря України Олександра Кравчука, якщо минулорічного літа в державі було чотири спалахи гострих кишкових інфекцій (ситуацію пов’язують із проведенням Євро-2012), то цього року — 20. Другий рік поспіль не було спалаху кишкових інфекцій в оздоровчих дитячих таборах, і це санітарні лікарі вважають великим плюсом. Проте три з двадцяти випадків зафіксували в дошкільних закладах. Результати епідеміологічних досліджень встановили, що збудник — сальмонела.

— Прикро, але практично у всіх випадках ми знаходили носіїв небезпечних хвороб серед персоналу закладів, — говорить заступник головного санітарного лікаря України Олександр Кравчук. — Згідно із законодавством, робітник, який працює у сфері громадського харчування, повинен проходити медичне обстеження двічі на рік. При цьому здійснюється посів на кишкову групу інфекцій та обов’язково береться мазок із горла на групу інфекцій, які можуть передаватися повітряно-крапельним шляхом. Якщо дійсно добросовісно проводити медичне обстеження, то воно дає надійну систему захисту. У літній період наші фахівці провели 25 тисяч перевірок із дотримання вимог санітарного законодавства у закладах освіти, оздоровлення та відпочинку. Порушення встановлено у 12% (2968) закладів, 97 було закрито, один — на постійно. З причин порушення медичного огляду відсторонено від роботи 729 працівників громадського харчування. Вважайте, що, як мінімум, 729 випадків спалахів інфекційних хвороби було попереджено

Тим, хто подорожує світом, теж необхідно знати, в яких країнах є підвищений ризик заразитися небезпечною хворобою. На сьогодні МОЗ України визначив країни із нестабільною епідеміологічною ситуацією. Це близькосхідні держави, зокрема Ізраїль (там виявили важкий у перебігу респіраторний синдром), Молдову (зафіксували випадки захворювання на сибірку), Киргизстан (бубонна чума) та Російську Федерацію (вірусний менінгіт).

Ситуація з поширенням менінгіту кілька місяців тому набула особливого розголосу (Житомирська та Львівська області). І зараз близько 100 людей у цих регіонах перебувають із таким діагнозом у лікарнях, хоча лабораторне дослідження не показало наявності відповідного вірусу.

— У нас є два регіони — Львівська та Житомирська області, в яких зафіксували спалахи менінгіту, за походженням аналогічні тим, що були в Російській Федерації. Але їхня інтенсивність була значно нижчою, ніж у сусідів. По-друге, якщо у РФ спалахи серозного менінгіту зафіксували в закладах відпочинку, в дитячому садочку, а в Москві група інфекцій була пов’язана із відвідуванням басейну, то в Україні, на щастя, ці випадки розрізнені між собою і до небезпечних епідемічних процесів не призвели —розповів Олександр Кравчук.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: