1 вересня майже по всіх школах країни відбулося свято Першого дзвоника, розпочався новий навчальний рік — нелегкий і непростий. За святковими блузами, вишиванками й букетами квітів немає ні натяку, що в країні іде війна, лише назва першого уроку: «Україна — єдина країна» частково про це нагадує. А також факти від Міністерства освіти, що школярі Донеччини та Луганщини, де зараз тривають бойові дії, до шкіл не йтимуть щонайменше до 1 жовтня. А там буде видно із ситуації. Втім, для більшості школярів навчальний процес розпочинається без змін. За підрахунками МОН, цього року до школи пішло понад три з половиною мільйони учнів, з них понад 400 тисяч — першачки. Але це без тих школяриків, котрі мешкають на тимчасово окупованій території Криму.
Поруч із місцевими школярами будуть призвичаюватися до нового класу, нових учителів та шкільного колективу діти-переселенці. Лише у Києві таких діток — три з половиною тисячі. І тут неоднозначне ставлення батьків до таких дітей — нібито їм у першу чергу дали підручники, а київські учні мають купувати їх за власні кошти. Та найбільше обговорень у батьків було щодо того, чи купувати квіти вчителям, чи перерахувати гроші на армію. Нагадаємо, що з ініціативи столичного департаменту освіти і науки київським навчальним закладам порадили облаштувати скриньки для пожертв і розповісти батькам, що вчителі готові відмовитися від святкового букета, а заплановані на квіти гроші ліпше перерахувати армії.
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА
«Київська влада закликає батьків, школярів та вчителів підтримати акцію «Ліки замість квітів» і допомогти постраждалим у зоні АТО бійцям», — ідеться на сайті департаменту освіти і науки КМДА. Гроші планували передати або у Головний військовий госпіталь у Києві, або волонтерам, які закуплять солдатам бронежилети. Однак до такої акції долучилися далеко не всі школи. Як інформує департамент, кілька шкіл відразу на це погодились, а більшість відмовилися від самостійного збору коштів, мовляв, хай це буде ініціатива батьків.
Напередодні свята Першого вересня автору довелось чути від мами другокласника скарги: «До чого тут армія і Перше вересня? Хто хоче, хай здає гроші у скриньки, але змішувати це зі школою не треба. І ще й вишиванки придумали — в суботу увечері надійшла від учителя смс-ка, що всі діти мають бути на святі у вишиванці. А в нас зелений піджак, та вишиванка зовсім ні до чого», — приблизно таку тираду висловлювала мати.
Хоча синові варто було б пояснити, що бронежилет для солдата зараз важливіший, аніж букет для вчителя. А за зібрані кошти справді можна було б придбати цінні речі для військових. Як писала одна мама в соціальній мережі, з їхньої школи зібрали 20 тисяч гривень на свято Першого дзвоника. А якщо взяти усі київські школи з такими ж сумами, то можна купити ледь не БТР. І з кого — як не батьків та вчителів — мають брати приклад школярі? Хіба це не той жест патріотизму, який має показати справжній українець?