Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Під пресом

Малий бізнес не хоче вирішувати бюджетні проблеми уряду
18 жовтня, 2003 - 00:00

У четвер під стінами Верховної Ради знову було неспокійно: майже півтори тисячі підприємців із різних регіонів країни протестували проти «осіннього» наступу на малий бізнес. Приводом до пікетування Верховної Ради послужив підготований Кабміном законопроект про держбюджет на 2004 рік, що передбачає збільшення фіксованого податку з громадян з нинішніх 20—100 грн. до 100—300 грн., а єдиного податку для підприємців — з 20—200 грн. до 200—600 гривень.

Підприємці не без підстав вважають, що несподіване підвищення ставок податків від трьох до десяти разів поставить, власне, малий бізнес «на коліна», призведе до його розорення чи переходу в «тінь». Особливо гостро ця проблема стоїть у депресивних регіонах: торговельні обороти та обсяги послуг, які надаються в невеликих містечках, настільки незначні, що будь-яке підвищення платежів стає для підприємців дуже болісним. Голова Ради приватних підприємців України Ксенія Ляпіна вважає дії Кабміну незаконними: «системні та зважені» зміни в ставках податків можливі, але вони мають бути зафіксовані в окремому законі про спрощену систему оподаткування. У цьому ж законі, на її думку, потрібно зробити й певну диференціацію з урахуванням нерівномірності економічного розвитку територій.

Свої вимоги учасники акції довели до відома керівників усіх депутатських фракцій. У той же день при сприянні народних депутатів відбулася зустріч підприємців з першим віце-прем’єром, міністром фінансів України Миколою Азаровим. У ході дискусії головний розробник бюджету сповістив, що уряд «предметно працює» над зменшенням відрахувань до соціальних фондів. На пропозицію підприємців знизити розмір таких нарахувань до 16% М. Азаров відповів так: «А до якого рівня зменшувати навантаження на фонд оплати праці? А через скільки місяців зарплатня повністю вийде з «тіні»? А ви можете гарантувати зростання надходжень до бюджету? Ні. А уряд повинен гарантувати виконання своїх зобов’язань. Виплачувати пенсії, платню бюджетникам потрібно щомісяця». М. Азаров виклав також політику уряду щодо зменшення податкового тиску, нагадавши про зниження ставки прибуткового податку з 40% до 13%. «Ми так і не зрозуміли, чому за це повинні розплачуватися «малі» підприємці», — сказала «Дневі» К. Ляпіна.

Бажання уряду підстрахуватися на випадок зменшення прибутків у бюджеті-2004 зрозуміле, але навряд чи ущемлення інтересів малого бізнесу може служити надійним компенсатором. У підприємців є інша пропозиція: потрібно просто перерозподілити відрахування з єдиного податку, що надходять зараз до Пенсійного фонду. З нового року потреба в них відпаде, оскільки, згідно із законом про обов’язкове державне пенсійне страхування, підприємці самі робитимуть внески до ПФ. Якщо кошти, які вивільнилися в єдиному податкові, спрямувати до місцевих бюджетів, то це, на думку підприємців, повністю компенсує недоотримання коштів, очікуваних від підвищення єдиного податку. «Ми вважаємо, що це взаємовигідне розв’язання проблеми. У місцевих бюджетів не скорочується податкова база, не зростає тиск на окремого платника податків і, в той же час, бюджети отримують свої прибутки», — переконана К. Ляпіна. Перший віце-прем’єр дав згоду на участь представників малого та середнього бізнесу в роботі урядової робочої групи, яка розробляє проект реформування соціальних нарахувань. Отже, в розпорядженні підприємців є кілька днів, щоб переконати уряд у тому, що внесок малого бізнесу до бюджету вже достатній: наступного тижня у Верховній Раді пройде перше читання законопроекту про бюджет-2004.

ДО РЕЧІ

Президент України Леонід Кучма заявив учора під час перебування у Дніпропетровську, що не підпише держбюджет України на 2004 рік, якщо у ньому буде підвищено ставки податків для приватних підприємців. «Це буде удар по малому і середньому бізнесу, якого цей бізнес не витримає. Та що, коли не вдасться переконати депутатів, а я думаю, що вдасться, і уряд у тому числі, щоб вони відмовилися від цих ходів (підвищення податків. — Ред. ), я такий бюджет, де передбачено такі зміни, не підпишу», — сказав Л. Кучма.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: