17 лютого у Мистецькому арсеналі відбудеться урочисте відкриття V Великого скульптурного салону. Цього року окрасою Салону стане повне зібрання шедеврів пластики неперевершеного майстра французького імпресіонізму Едгара Дега (1834 — 1917) — воно експонуватиметься вперше в Україні.
Скульптурний спадок великого імпресіоніста — то окрема цікава тема в історії світового мистецтва. Ліпити маленькі воскові скульптури Дега почав наприкінці 1860-х років, і, в міру того як погіршувався його зір, художник усе більше уваги приділяв саме цьому жанру, а також пастелі. Теми скульптур Дега повторювали теми його картин — танцівниці, купальниці, коні, жокеї. Треба зауважити, що ці роботи Дега ліпив тільки з м’яких матеріалів для себе, вони заміняли йому етюди, й лише деякі скульптури доводив до кінця.
Згодом, у літньому віці, художник усе частіше й частіше звертається до скульптури, оскільки тут він може більше покладатися на дотик через майже втрачений зір. Підтриманий приятелем-скульптором Бартоломе, Дега створив велику кількість воскових і глиняних фігур танцівниць і коней. Дега цінував віск за його властивість змінюватися; друзі, що відвідували майстерню художника, іноді знаходили на місці скульптури воскову кулю: очевидно, Дега визнав твір невдалим. Жодну з цих скульптур, за винятком «Маленької чотирнадцятилітньої танцівниці» (вона буде експонуватися в Арсеналі), Дега ніколи не виставляв. Після смерті митця в його майстерні знайшли близько 70 збережених робіт, і спадкоємці художника перевели їх у бронзу, — сам Дега ніколи не працював ані з металом, ані з каменем.
Перші зразки цих скульптур з’явилися 1921 року. Багато років вважалося, що воскові оригінали, з яких робили виливки, не могли зберегтися, однак їх виявили в підвалі 1954 року; як з’ясувалося, для виливка були використані спеціально зроблені дублікати. У наступному році всі воскові скульптури Дега були куплені американським колекціонером Полем Меллоном, який, подарувавши невелику частину робіт Лувру, дотепер залишається власником більшості з них. Із кожної воскової скульптури було зроблено приблизно 20—25 виливків, таким чином, загальна кількість копій становить близько 1500. Деякі з них можна побачити у великих музеях по всьому світу, а подекуди, наприклад, у Глипотеці Ню Карлсберг, Копенгаген, є їхній повний набір.
Таким чином, важко переоцінити значущість київської експозиції: адже побачимо одразу 74 бронзові виливки скульптури Едгара Дега, виконані на замовлення спадкоємців майстра.
Також V салон представить твори 30 провідних українських майстрів скульптури, котрі працюють у найрізноманітніших жанрах і стилях. Виставка працюватиме з 18 лютого по 13 березня, щоденно з 11.00 до 20.00.
ДОВIДКА «Дня»
Великий cкульптурний салон проводиться в Києві з 2007 року.
Центральними подіями Салону в попередні роки були: презентація давньої монументальної скульптури від епохи бронзи до середньовіччя, експозиція скульптури майстра ар-деко Деметра Чипаруса, колекції шедеврів авангардного художника Альберто Джакометті, засновника дадаїзму Ганса Арпа, а також представлення творів класиків скульптурного мистецтва ХХ століття — Генрі Мура, Пабло Пікассо, Огюста Родена, Сальвадора Далі. Саме завдяки Великому скульптурному салону відбулися: одна з рідкісних на Батьківщині презентацій творів Олександра Архипенка, відкриття колекції знаного у Європі скульптора, вихідця з України, Грегора Крука, а також демонстрація барокових шедеврів «українського Мікеланджело» Георга Пінзеля.