Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пільги «оборонці» зменшили

Мінфін визначив «не важливі» галузі промисловості
8 листопада, 2003 - 00:00

Міністерство фінансів України повідомило про заплановане на наступний рік скасування податкових пільг ще на два мільярди гривень. «Під скорочення» переважно підпадають пільги, які надають за галузевою і територіальною ознаками. Зокрема, це стосується суднобудування, літакобудування, автомобілебудування, підприємств з виробництва боєприпасів, бронетанкової галузі. За рахунок урізування «пільгового життя» уряд розраховує залучити до держбюджету 0,18 млрд. грн. із податку на прибуток підприємств, 1,7 млрд. грн. — з податку на додану вартість, 0,1 млрд. грн. — з податку на землю. Передбачається, що вказані зміни набудуть чинності 1 січня 2004 року.

Директор Департаменту податкової і митної політики Мінфіну України Петро Андрєєв пов’язує ці наміри уряду з необхідністю адаптувати вітчизняне податкове законодавство до стандартів Євросоюзу, зокрема, до шостої директиви ЄС. Проте основним спонукальним моментом, безумовно, залишається бажання Кабміну компенсувати очікувані втрати бюджету в зв’язку з початком податкової реформи. Формування держбюджету-2004 відбувається в умовах істотної зміни податкового законодавства — зниження ставок оподаткування підприємств із 30% до 25% та встановлення єдиної ставки оподаткування доходів фізичних осіб на рівні 13%. Зрозуміло, реальну віддачу від введення цих заходів бюджет відчує ще нескоро. Водночас держбюджет щорічно недоотримує близько 9 млрд. грн. через пільговий режим оподаткування. У Мінфіні вважають ненормальною ситуацію, коли сума податкових пільг, які надають суб’єктам господарювання, перевищує розміри їхніх відрахувань до бюджету. Так, зі слів начальника управління податкового законодавства Мінфіну Світлани Сороко, загальна сума пільг, наданих ВЕЗ і ТПР, перевищує 2 млрд. грн., а до бюджету перераховано тільки 1 млрд. грн. Аналогічна ситуація і з технопарками — відповідно 169 млн. грн. та 50 млн. грн.

Понад 50% загальної суми податкових пільг припадає на ПДВ. Із цим податком пов’язана й інша гостра проблема бюджету — відшкодування заборгованості. У бюджеті-2004 передбачається її реструктуризація, і, як наголосив П. Андрєєв, Мінфін наполягатиме на збереженні цієї позиції, що дозволить на якийсь час «розблокувати ситуацію». А з 1 січня 2005 року міністерство має намір вводити новацію — спеціальні рахунки для розрахунків з ПДВ. Розпорядження про підготовку відповідного законопроекту вже віддав перший віце-прем’єр, міністр фінансів України Микола Азаров. Зі слів П. Андрєєва, спецрахунок із ПДВ працюватиме автономно від інших рахунків підприємства, і ця система дозволить покінчити з «бізнесом» на відшкодуванні ПДВ та збільшить надходження цього податку на 30% уже протягом першого року. Крім того, відзначив П. Андрєєв, введення системи спецрахунків дозволить відмовитися від реєстрації підприємств як платника ПДВ, оскільки спецрахунок відкриватимуть автоматично під час реєстрації підприємства. На сьогодні прострочений борг держави з відшкодування ПДВ становить 3,2 млрд. гривень.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: