Це унікальний колектив, на піснях і танцях якого виросло кілька поколінь козаків. Нагадаємо, у листопаді 2011 р. хор відзначив своє 200-річчя. І ось новий ювілей (22 березня виповнюється 75 років художньому керівникові Кубанського козачого хору Віктору Захарченку). Цю дату найдавніший російський колектив відзначає гастрольним туром. До Києва артисти приїхали з Мінська. У столиці Білорусі концерт відбувся з аншлагом, розповів голова Товариства українців Кубані Микола Сергієнко. Наприкінці вечора на глядачів чекав сюрприз. Віктор Гаврилович в юності був відомим гармоністом, але давно не брав у руки цей інструмент. Ювіляр не лише пригадав своє давнє захоплення, а й підкорив слухачів віртуозним виконанням попурі на теми відомих мелодій.
За словами Миколи Сергієнка, «для української публіки хор підготував спеціальну програму (адже репертуар мають чималенький! Окрім народних пісень Віктор Гаврилович — автор понад шестисот музичних творів на вірші російських та українських класиків, а також сучасних поетів, Захарченко зробив понад тисячу обробок народних пісень і обрядів, які він записав на Кубані і в Сибіру і тим самим зберіг для нащадків. — Т.П.). Якось після концерту до маестро підійшла Ярина Чайка і подарувала вірші, де були такі рядки: «Серпневі падають зірки...», і невдовзі Віктор Гаврилович написав до них музику. Прем’єра цієї пісні прозвучить у Палаці «Україна». Ми шукаємо автора, аби запросити на вечір. Хористи співають про волю, кохання, розлуку... багатьом пісням, що звучать зі сцени, — понад два століття! Саме стільки налічує історія Кубанського козачого хору, створеного на початку XIX століття в Катеринодарі. За піснями козачого хору можна вивчати історію, а за костюмами — етнографію: всі деталі виконано з музейною точністю. У програмі концерту не лише стародавні пісні, а й нові, що їх, як і раніше, складають у станицях. Адже літопис козацтва не закінчено — його й нині продовжують писати на Кубані».
Віктор Гаврилович пишається своїм українським корінням. З 1974 року доля Захарченка та козачого хору нероздільні. Маестро ревно шукає фольклорні шедеври, подорожуючи з експедиціями в різні регіони, а потім робить цікаві обробки. На Кубані сильна українська громада зі старожитніми традиціями, активістом якої є Віктор Захарченко. Нині в репертуарі Козачого хору сотні українських пісень (народних і написаних на слова класиків і сучасних поетів), які майстерно виконують кубанці. До речі, Віктор Гаврилович — автор декількох наукових праць, а також книг з етнічної музики та фольклористики. 25 років тому він створив при хорі науково-дослідний центр традиційної культури та школу народного мистецтва для обдарованих дітей, яка нині носить його ім’я. Високий рівень вокальної культури, щирість і душевність кожного виконуваного твору — складові успіху хору та його маестро Віктора Захарченка.
Цього року виступи Козачий хор розпочне в Чернігові, Сумах, Харкові, Донецьку, Дніпропетровську, Полтаві, Кременчуці, Черкасах, Кіровограді, Миколаєві, Одесі та Сімферополі. Загалом на гастролі в Україну приїхало 120 осіб (хор, музиканти, танцюристи, адміністративні працівники). Для мобільності артисти пересуватимуться на шести автобусах (колектив проїде 10 тисяч кілометрів, перш ніж повернеться до Краснодара).