Оскільки оголошені напередодні остаточні результати президентських виборів були прогнозованими, за останні тижні в політичній тусовці їх уже неодноразово обговорили. Одним словом, тему обрання нового президента у приміщенні «під куполом» уже майже пройшли. Замість цього однією з головних інтриг першого після виборів сесійного дня стало питання про призначення нового прем’єра. На думку більшості парламентаріїв, iз ким учора вдалося поговорити кореспонденту «Дня», шанси бути затвердженим мають обидва найчастіше називані у ЗМІ кандидати — і Петро Порошенко, і Юлія Тимошенко. Щоправда, представники колишньої команди Януковича віддають певну перевагу Порошенку, називаючи його більш зваженим політиком. Загалом же в депутатському середовищі переважає думка: пройде той, кого запропонує Ющенко.
Проте основною темою для обговорення в сесійному залі стало питання, яке прямого стосунку ані до виборів, ані до формування нової влади не має, хоча і використовувалося багатьма кандидатами у виборчій риториці. Йдеться про перебування українського миротворчого контингенту в Іраку. На початку засідання парламентарії хвилиною мовчання вшанували пам’ять нещодавно загиблих там восьми наших військовослужбовців. Тему про виведення військ з Іраку формально ініціювали комуністи, хоча, судячи за настроями депутатів, такої ініціативи можна було очікувати і від багатьох інших сил парламенту. Під час обговорення представники різних сил однозначно зійшлися в тому, що саме по собі перебування українських військ в Іраку на даний момент не відповідає національним інтересам країни і є невиправданим ризиком для життів військовослужбовців. Розійшлися ж думки щодо того, «хто винен, і що робити». Комуністи не забарилися нагадати своїм головним ідеологічним противникам в особі вже практично провладної «Нашої України», що саме голоси прихильників Віктора Ющенка дали можливість «правлячому режиму» відправити війська до Іраку. Представники колишньої партії влади, які свого часу одностайно голосували за відправку контингенту, зосередилися на необхідності забезпечення його злагодженого й узгодженого виведення, з чим погодилися і «нашоукраїнці». У результаті 308 голосами «за» Верховна Рада ухвалила постанову, якою пропонує Президенту України в зв’язку «з небезпечним загостренням військово-політичної обстановки в Республіці Ірак, наявністю жертв серед українських миротворців вважати подальше перебування в цій країні підрозділів Збройних сил України недоцільним». При цьому главі держави пропонується вжити невідкладних заходів на виконання постанови Верховної Ради від 3 грудня 2004 року про відкликання миротворчого контингенту з Іраку.
Юридичної сили, як і вищезазначена попередня, ця постанова не має: згідно з Конституцією України, право приймати рішення про виведення військ — прерогатива Президента. Щоправда, на думку експертів, у нинішній політичній обстановці «міжвладдя» важливим є навіть політичне рішення з боку парламенту. Член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки й оборони Георгій Манчуленко (фракція «Наша Україна») вважає, що мінімальний термін, за який українські військові можуть залишити територію Іраку, — три місяці. «Ми хочемо це зробити в максимально стислі терміни, провівши при цьому переговори з партнерами по коаліції», — сказав Манчуленко в інтерв’ю журналістам.
Продовження теми — на стор. "День планети"