Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Почистити бізнесменові дах...» За гроші

6 березня, 2003 - 00:00

Реформування Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій і у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи планується в основному завершити до 27 квітня 2003 року. Про це заявив на прес-конференції в середу в Києві міністр із надзвичайних ситуацій Григорій Рева, зазначивши, що ситуацію із законодавчою базою в даній сфері «спрогнозувати неможливо». Він нагадав, що реформа міністерства передбачає «органічне об’єднання» підрозділів пожежної охорони, в якій працює 62 тис. осіб, і підрозділів служби рятувальників з 22 тис. працівників. Г. Рева також підкреслив, що послуги, що «стосуються життя людей, їхнього порятунку, гасіння пожеж будуть безкоштовними», а додаткові послуги — «наприклад, почистити бізнесменові дах на будинку» — надаватимуться за гроші.

Напередодні кореспонденти «Дня» побували на навчаннях пожежників (яких тепер підпорядковано МНС). Двадцять сім поверхів столичної бібліотеки ім. Вернадського — п’ятої у світі за величиною — позавчора «навмисно» рятували від вогню: «підпалили» 11- мільйонний фонд установи з метою відпрацювання взаємодії підрозділів Державної пожежної охорони Києва та підрозділів МінНС, які злилися воєдино після недавнього указу Президента. Колишній головний пожежник і нинішній головний рятувальник Григорій Рева попередніми результатами удосконалення навичок начальницького складу залишився задоволений, нагадавши, правда, що навчання — воно для того й існує, щоб виявляти недоробки. Чим, зокрема, на вчорашній Колегії і займалося оновлене Міністерство. До останньої МінНС підійшло з такою статистикою: 60 тисяч пожеж за минулий рік, із яких 95% виникло з вини громадян; близько семи тисяч врятованих людей і, на жаль, понад три тисячі загиблих. У столичного гарнізону з’явилася новенька італійська техніка, однак по Україні потрібно відновити близько чотирьох тисяч одиниць пожежних авто. Перед усіма начальниками гарнізонів поставлено основне завдання: максимально продовжувати життя техніки, яка є в наявності. У проекті — ремонт Сімферополем, Донецьком, Дніпропетровськом, Києвом, Львовом та Ужгородом вертольотів, які будуть постійно знаходитися на бойовому чергуванні, а з квітня до них приєднається такий собі «Мi-14ПГ»: «мирне» дітище одного з військових заводів Севастополя зможе, за планом, навіть заробляти гроші для батьківщини, літаючи на виклики з інших країн — таких ніде в СНД більше немає. Громадяни, як обіцяє Г. Рева, вже в травні — червні відчують «потужність» оновленої і «більш скоординованої» служби (хоча, звичайно, дай Бог, щоб «відчути» не довелося). І справді: за всієї поваги до Державтоінспекції, без відповідної техніки допомога на великій аварії (коли, наприклад, людину доводиться буквально «вирізати» з понівеченого авто) мінімальна, — тепер цим займеться МінНС. До речі, порятунок кішки, яка залiзла на високе дерево, нехай і забавне, але все ж завдання Міністерства, — принаймні Г. Рева обіцяє допомогти.

Однак повернiмося до «погорільців». Міністр упевнений, що навчання допомогло не тільки «бійцям» МінНС, але й самій бібліотеці: наприклад, «сховати перед їх проведенням нагрівальні прилади й очистити евакуаційні виходи». Гумор гумором, однак в умовах, коли 100 гривень на оплату телефонних розмов для установи — великі гроші, говорити про дотримання норм пожежної безпеки дещо складно, зізнається заступник директора бібліотеки Валерій Чернишов. Складається враження, що бібліотеку майже два роки як «негласно зняли з державного забезпечення», говорить він. Так що бібліотека і пожежники, судячи з усього, залишаться по різні боки барикади. Одностайність у рятівників і «врятованих» проявляється тільки в одному: і ті, й інші ставляться до ситуації в державі з розумінням.

Наталя МЕЛЬНИК, фото Анатолія МЕДЗИКА, «День»
Газета: 
Рубрика: