Перед кожними черговими виборами в Україні кріпшає популізм, незрідка доходячи майже до рівня розвиненого соціалізму, що обіцяв радянським людям то молочні береги, то квартиру кожній сім’ї. А оскільки ми все це вже проходили, то тепер під маскою боротьби за справедливе соціальне суспільство знаходяться нові гасла. Цікаво, що партійна дисципліна закликає під ці рожеві прапори навіть деяких відомих економістів. Наприклад, глава підкомітету з питань міжнародної економічної політики, член фракції Партії регіонів у Верховній Раді Олексій Плотников заявив в ефірі одного з каналів, що «теза «багаті нагодують бідних» — актуальна. Багаті мають піклуватися про бідних у країні, в якій розрив між найбіднішими й найбагатшими 35—40 разів». За словами Плотникова в країнах з розвиненою ринковою економікою цей розрив не більш як 5-7 разів. «З цього погляду, — говорить народний депутат, — є всі підстави для того, щоб багаті верстви населення піклувалися про бідні, тобто платили додаткові податки на свої надвисокі прибутки, щоб ці податки йшли до бюджету й фінансували бідних громадян».
Продовжуючи тему, Плотников пригрозив: «Є проект закону, який буде ухвалено як закон, і ухилення від сплати цих податків буде нічим не краще за ухилення від сплати інших податків, тобто це кримінальне порушення, порушення українського законодавства, й свідомі громадяни платитимуть цей податок». Але чи багато в нас таких громадян?
Народний депутат (БЮТ — «Батьківщина») та міністр праці та соцполітики в опозиційному уряді Андрій Павловський вважає, що внесений до Верховної Ради урядом законопроект про оподаткування багатства та предметів розкоші — це профанація. «В Україні останніми роками зростає прірва між багатими та бідними, й це призводить до соціальної напруженості. З другого боку, наближаються вибори, й влада хоче показати, що вона згадала, що така серйозна проблема існує і її треба розв’язувати», — говорить опозиціонер. Він упевнений, що «сплачувати цей податок будуть одиниці, а великий капітал і далі виводитиме свої капітали в офшорні зони». Павловський ратує за альтернативний закон, внесений БЮТ — «Батьківщиною», «де є й прогресивна шкала оподаткування, й пропозиція оподатковувати офшорні операції й збільшувати плату за користування надрами».
Думається, в цій суперечці борців за справжню соціальну справедливість міг би взяти участь і віце-прем’єр-міністр — міністр соціальної політики Сергій Тігіпко. Минулої п’ятниці в Миколаєві на зустрічі з ветеранами підприємства «Зоря-Машпроект» він проголосив, що «2013—2014 роки стануть роками зростання соціальних виплат, в першу чергу пенсій». А кошти для цього отримають завдяки легалізації ринку праці й заробітних плат. «Ми розраховуємо отримати значне збільшення надходжень до Пенсійного фонду й спрямувати ці кошти на виплату та підвищення пенсій». Хоч як це дивно, Тігіпко на закон про боротьбу з розкішшю й багатством начебто й не розраховує.
Не сподівається на нього й глава Макіївської міської регіональної організації Національної профспілки гірників України Анатолій Акімочкін. Коментуючи дискусію довкола закону про розкіш, він сказав «Дню»: «У мене виникає думка, що цей податок ні з чого буде брати. Тому що ті, в кого ця розкіш є, тримають її будь-де, але не в Україні. Якщо цей податок буде ухвалено й запроваджено, то я сумніваюся, що він дасть серйозні надходження до держбюджету України. Багато законів, що ухвалюються в Україні, розраховано не на якийсь практичний ефект, а швидше на піар. Я вважаю, що соціальні закони мають обговорюватися не в передвиборній гонці, а на другий день після виборів».