Екологічна виставка відкрилася в Донецьку в муніципальній галереї «Арт-Донбас». На ній — близько 300 світлин українських і російських фотографів із 15 морів світу, серед яких — український берег Чорного моря. Крім того, на виставці можна побачити екоплакати, надані асоціацією «4-й блок», а також інсталяцію від творчого об’єднання «ВОНИ». До того ж у період проведення виставки організатори мають намір проводити різні майстер-класи, які як учитимуть дайвінгу, так і виховуватимуть екологічну свідомість.
Проблема забруднення водоймищ є дуже актуальною в Україні. За словами донецького дайвер-фотографа Олега ФЕДІНА, Україну, зокрема її водоймища, можна автоматично вносити до п’ятірки найзабрудненіших у світі. Особливе місце посідає Азовське море, в якому, як зазначив фотограф, немає ні прозорості, ні живності. Про стан українських морів красномовно говорить і сама виставка, адже серед усіх 300 світлин лише фото з Чорного моря вирізняються своїм непривабливим пейзажем через «сліди» людини. Зокрема, це береги біля Тарханкуту і Ялти. Звичайно, не варто говорити про те, що в інших морях такого немає. Але в нас це часто набуває катастрофічних масштабів.
Що ж до Донецька, то тут проблема стосується як міських ставків, так і донецької річки Кальміус. Під час акції «Зробімо Україну чистою!» активісти винесли чимало сміття лише з узбережжя. Крім того, нещодавно закінчилися очисні роботи на першому міському ставку.
На думку Костянтина САВІНОВА, начальника Головного управління благоустрою і комунального обслуговування донецької міської ради, потрібно виховувати екологічну свідомість у людей, саме тоді вони перестануть смітити. Важливо поставити собі запитання: звідки береться сміття? Людина його принесла, їй нічого не коштує забрати його назад», — заявив на відкритті К. Савінов. За його словами, незабаром у Донецьку не буде проблем зі сміттям. У планах — побудувати в місті підприємство для перероблення сміття і поставити урни для роздільного його збирання. Що ж до водоймищ, то найближчим часом нові урни не ставитимуть. «На утримання однієї припадає шість гривень на місяць. Якщо помножити це число на кількість урн у місті, то сума виходить величезною. Наразі в Донецьку їх понад сім тисяч, цього цілком вистачає для того, щоб забезпечити місто», — сказав начальник Головного управління благоустрою та комунального обслуговування.
На думку організаторів, екологічна освіта — найголовніше в дотриманні чистоти та допомозі природі. Адже багато хто навіть не знає, що сміття, перш ніж викидати, потрібно стискувати, оскільки має значення не кількість, а обсяг відходів. Крім того, важливо використовувати вторинну й перероблену сировини, здавати батарейки, папір тощо. І, мабуть, тому організатори вирішили роздавати всім присутнім екологічні «багаторазові» сумки для купівлі товарів у крамницях. Так вони сподіваються скоротити продаж пластикових пакетів.
Чи допоможе виставка в розвитку екологічної свідомості, чи стане краплею в морі, сказати важко. Але те, що екологічну тематику поставлено на порядок денний, уже добре!