Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Подолати кризу не вдалося

А в решті, прекрасні інвестори, все гаразд
22 жовтня, 1998 - 00:00

Як приємно й дивно було почути від глави держави, котрий проголосив ринкові реформи буквально вчора (1994 року), що сьогодні (1998 року) нарешті «є підстави говорити про утвердження в основному ринкової структури». Мало того, «значного (!) прогресу досягнуто у зовнішньоекономічній діяльності», а в самій країні «на практиці реалізується модель відкритої економіки, інтенсивно (!) формується клас підприємців». У якості ілюстрації до останнього висновку Л.Кучма навів приклад: в українському парламенті кожний четвертий — бізнесмен. Схоже, що там вони зібралися в повному своєму складі, адже інакше (не маючи впливу на законодавчу базу) відбитися від псевдоринкових держпрагнень неможливо.

Далі — більше. У країні зросли внутрішні та прямі іноземні інвестиції. Щоправда, за словами Президента, їхній показник (іноземні — $413 млн.), все одно «не може нас задовольнити». Ще б пак. Країні необхідні інвестиції в $40 мільярдів.

Президент мужньо визнав, що водночас не вдалося забезпечити стабілізацію виробництва, подолати фінансову кризу, зупинити падіння життєвого рівня людей (очевидно тих, котрі інтенсивно формуються в стрункі ряди підприємців).

Вершиною став спіч: «Україну не раз (і не два, — Авт.) критикували за повільні, на думку деяких фахівців, темпи економічних реформ, але водночас саме політика здорового консерватизму (!) убезпечила нас від згубних потрясінь і обвалів» (цитую за повідомленням Інтерфакс-Україна)...

Пушкін любив кидатися камiннями, стверджував Хармс. Не він один, тепер можуть стверджувати сучасники Президента. «Економічна політика на початковому етапі становлення України була безсистемною, неакцентованою, фрагментарною і тому малоефективною», — заявив другий український Президент, кинувши камінь у город першого. Зате тепер, треба вважати, ця політика, що отримала «теоретичне осмислення шляху здійснення реформ», системна, акцентована й дуже ефективна.

КОМЕНТАР

Віталій Маргуліс, генеральний директор Асоціації консультативних фірм України:

— У нас інвестиційний клімат відсутній як такий. Історія зі скасуванням пільг для СП довіри нам не додала, а конверсія ОВДП під гаслом «ми обдурили вас менше, аніж Росія» відстрахала інвесторів, схоже, надовго. Хоч сьогодні в Україні є у що вкладати, і є інвестори, котрі бажають це робити, залишилося своєю здоровою економічною політикою вселити їм, що це вигідно.

№202 22.10.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Яна МОЙСЕЄНКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: