Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Політ — нормальний

12 квітня, 2003 - 00:00

«За минулий рік ми зберегли і втримуємо свої позиції у світовому ракетобудуванні та на ринку космічних послуг», — сказав у бліц-інтерв’ю «Дню» напередодні Дня космонавтики керівник Центру інформаційних зв’язків державного конструкторського бюро «Південне» у Дніпропетровську Юрій Алексеєнко. «Передусім, — сказав він, — слід зазначити, що головною для нас залишається зовнішньоекономічна діяльність — участь у міжнародних космічних проектах, яка дає 70 — 80 відсотків усіх фінансових надходжень. Серед наших партнерів компанії і фахівці зі США, Німеччини, Єгипту, Китаю, Росії, Бразилії та інших країн, а головним проектом, як і раніше, є «Морський старт». І хоча замість 4 — 5 пусків минулого року через незалежні від української сторони причини відбувся лише один запуск американського супутника, фахівці КБП часу не гаяли — працювали над ракетоносієм «Зеніт 3 SL», збільшивши його вантажопідйомність з 5 до 6,15 тонн і таким чином розширили технічні можливості».

Не стоять на місці наші ракетники і в реалізації спільного українсько-російського проекту — ракетоносія «Дніпро», виготовленого на базі знятих з бойового чергування стратегічних ракет SS-18 «Сатана». Наприкінці минулого року черговий пуск «Дніпра» забезпечив виведення на навколоземну орбіту одразу шести супутників США, Німеччини, Італії та Саудівської Аравії, в тому числі — макету місячної станції, який для залучення інвесторів запустили американці.

«Не можна не сказати кілька слів, — зауважив Ю. Алексеєнко, — про поновлення робіт з пуску ракетоносіїв «Зеніт» із наземного космодрому Байконур. Причому йдеться про те, щоб запускати звідти не тільки двоступінчатий носій «Зеніт-2», але й триступінчатий — «Зеніт 3 SL»,який досі використовувався тільки для «Морського старту». Не полишаємо ми надій і на доопрацювання проекту повітряного старту ракетоносіїв з літака, проекту запусків носіїв «Циклон-4» з бразильського космодрому на екваторі та робіт над серією ракет «Маяк», які зацікавили одну з американських компаній».

«Як відомо, — сказав Ю. Алексеєнко, — наше КБ виграло міжнародний тендер на виготовлення єгипетського супутника. Наприкінці минулого року розпочалося створення його ескізного проекту, а дніпропетровські фахівці почали навчати єгипетських фахівців. Загалом співробітництво відбувається за планом, причому вельми успішно. Але не забували ми й про власні космічні апарати — нинішнього року очікується запуск на навколоземну орбіту українського мікросупутника «Січ 1М».

«Досягнення вітчизняних ракетобудівників — сказав на завершення Ю. Алексеєнко, — будуть демонструватися на вельми представницькому міжнародному форумі «Дніпропетровськ — ракетно-космічна столиця України», який відбудеться на базі ДКБ «Південне» та Південного машинобудівного заводу в серпні-вересні нинішнього року. У цей час у Дніпропетровську буде відкрито й єдиний у країні, а можливо й у світі, меморіал ракетобудівникам».

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: