За зміни до Основного Закону мали голосувати в четвер, але, мабуть, дався взнаки піднесений настрій з нагоди виходу з режиму канікул. Вирішили не розмінюватися на дрібниці. У перший же день VIII сесії Верховної Ради було ухвалене рішення про внесення змін до Конституції України. Таким чином, чергові вибори парламенту відбудуться в останню неділю жовтня 2012 року, а президента — в останню неділю березня 2015 року. «За» — 310 народних депутатів. НУ-НС дав 41 голос, БЮТ — 7 голосів.
— А я під час зустрічі з журналістами в понеділок казав, що буде 310 голосів. Бачте, мій прогноз виправдався. Рівно 310 голосів, — похвалився своїм даром передбачення Володимир Литвин.
Тим часом, у кулуарах регіонали вітали одне одного, обнімалися, тиснули руки... «Ще два роки гаруватимемо!» — радісно прокричав кореспондентові «Дня» Владислав Лук’янов. Опозиціонери теж не виглядали надто засмученими. Насправді, результат голосування був цілком передбачуваний. Нагадаємо, що 19 листопада 2010 року, коли парламент заздалегідь схвалив зміни до Конституції, проголосувало 305 депутатів.
— У черговий раз куплені «тушки» забезпечили голосування, — обурювався Тарас Стецьків. — Причому відступила частина «Нашої України», яка присягалася, що ні за що не проголосує. На мою думку, тут, з одного боку, йдеться про прямий підкуп і тиск, а з іншого боку, в окремих депутатів просто не витримали нерви, коли вони подумали, що в березні доведеться йти на вибори. Ось такий у нас депутатський корпус.
Одразу після голосування із фракції «Батьківщина» виключили сімох парламентаріїв, які проголосували за зміни до Конституції. Це Олег Бабаєв, Руслан Богдан, Анатолій Семинога, Іван Куровський, Павло Мовчан, Віктор Павленко, Антон Яценко.
— Це було принципове політичне рішення і для фракції, й для партії, тому люди, які не підкоряються партійній дисципліні, не підтримують рішення фракції, мають нести відповідальність, — пояснив бютівець Сергій Власенко.
— А у фракції здогадувалися, що вони так проголосують?
— Такі речі ніхто не афішує, але оперативна інформація на цю тему була. Цих людей виявилося небагато, але певні прізвища, що з’явилися в цьому списку, в мене особисто викликають подив. Це, наприклад, Павло Мовчан і Анатолій Семинога.
Примітно, що бютівець Мовчан примудрився й повноваження собі продовжити, й із фракції вилетіти, не підводячись з лікарняного ліжка. Про це він заявив по телефону в коментарі «Главкому». «Я не можу говорити, і я не голосував, я зараз перебуваю в лікарні, у мене лікар тут».
Ще один бютівець — Дмитро Ветвицький — учора сам написав заяву про вихід із фракції БЮТ, а так само — з ВО «Батьківщина». І одразу ж очолив новий політичний рух «Правда».
«Я сповнений ентузіазму, ідей і віри в те, що як життя нашої країни в цілому, так і кожного окремого українця можна змінити... Саме з цієї причини я й вирішив покинути парламентську фракцію БЮТ і очолити новий політичний рух «Правда», — сказав він у своїй офіційній заяві.
Цього маловідомого депутата вважають одним із найбільш наближених і давно працюючих з Юлією Тимошенко. Свого часу він був головою правління газових ЄЕСУ, доводиться кумом лідерові «Батьківщини» — хрестив її дочку Євгенію. Нібито всьому провиною — амбіції депутата й зайва самостійність. Говорять, що останньою краплею стала ситуація довкола його особистої ініціативи змінити слова в першому куплеті Державного Гімну «Ще не вмерла України, і слава, і воля» на «Слава Богу, в Україні є правда і воля. І вже нам браття-українці посміхнулась доля».
Хоч би як там було, у фракції БЮТ-«Батьківщина» залишилося всього 106 багнетів.