Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Попереджувальний постріл «Газпрому»

Тиснути на Київ напередодні газових переговорів в Москві вважають доброю традицією?
6 червня, 2001 - 00:00

Член правління ВАТ «Газпром» Юрій Комаров в понеділок на прес- конференції повідомив, що реекспорт Україною російського газу в Польщу в поточному році може становити 1,5 млрд. кубометрів, передає агентство РІА «Новини». Комаров також відмітив, що «Газпром» несе збитки через неплатежі країн СНД за отриманий газ, тоді як ці країни отримують газ за більш вигідними цінами, ніж споживачі російського газу в далекому зарубіжжі.

Тим часом вже в червні віце- прем’єри Росії і України проведуть переговори для того, щоб відпрацювати питання співробітництва двох країн в області газу на найближчий рік і, можливо, навіть на середньострокову перспективу, заявив у п’ятницю в Мінську після зустрічі з новим українським прем’єром Анатолієм Кінахом прем’єр-міністр РФ Михайло Касьянов. Він відзначив, що прем’єри домовилися створити найближчим часом спільну фінансову групу з урегулювання питань заборгованості України за постачання російського газу. За словами М.Касьянова, прем’єр України дав політичне підтвердження прихильності Києва до виконання домовленостей, досягнутих президентами двох країн у грудні минулого року (одне з головних їх положень — недопущення реекспорту російського газу в треті країни. — Авт. ). При цьому М.Касьянов особливо відмітив, що Україна протягом всієї зими виконувала ці домовленості, повідомляє Інтерфакс.

А як же вищеприведена заява Ю.Комарова? Скромний клерк напівдержавної газової монополії бере на себе відповідальність дезавуювати прем’єр- міністра своєї країни? Відповісти на це запитання, посилаючись на думку української сторони виявилося не просто. З приймальної заступника голови НАК «Нафтогаз України» Володимира Триколіча «День» відправили в приймальну начальника департаменту того ж НАК Миколи Гончарука. Звідти «дали пас» на начальника департаменту зв’язків iз громадськістю Володимира Головко, який сказав, що не готовий коментувати такі заяви і порекомендував зв’язатися зі своїм підлеглим Артуром Губарем. Останнього на місці не виявилося...

Однак джерело, близьке до Кабміну, в розмові з «Днем» (в цей момент він саме перечитував лист екс-голови «Газпрому» Рема Вяхiрєва, що не погоджувався платити Україні за зберігання газу в підземних сховищах) не стало спростовувати факт експорту газу Україною, непрямо підтвердивши таким чином твердження Москви. У той же час, за його словами, обвинувачення в реекспорті просто абсурдні, оскільки Україна сьогодні взагалі не купує газ у Росії, а лише отримує бартером (близько 30 млрд. куб. метрів газу в рік) оплату за транзит російського газу в країни Європи. Співрозмовник «Дня» задав риторичне питання: чи може підприємство, що заплатило своєму робітнику зарплату не грошима, а, скажемо, шинами, забороняти йому продавати їх? Одночасно він висловив думку, що російській стороні потрібно ретельніше ознайомитися з міждержавними документами, в яких йдеться про заборону на реекспорт.

І все ж мова, очевидно, йде не стільки про протиправний український газовий експорт, скільки про «артпідготовку», перед переговорами орієнтованої на отримання переваг в ході з’ясування й узгодження позицій сторін. Як заявив М.Касьянов, Росія готова взяти участь в модернізації наявних на території України магістральних газопроводів. За його словами, йдеться про спільні інвестиції в цю сферу, а також про «поєднання власності по цих газопроводах». Щоб трохи підсолодити цю гірку для України пілюлю (згідно з чинним українським законодавством приватизація магістральних трубопроводів заборонена. — Авт. ), М.Касьянов спробував пом’якшити враження від своєї недавньої поїздки в Польщу. Він підкреслив, що будівництво газопроводу з РФ у Європу по території Білорусі та Польщі здійснюється не в обхід України і не в збиток Україні. «Це не є альтернативою, ми виконуємо раніше досягнуті міжнародні угоди і затверджені раніше плани», — сказав голова російського кабінету.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: