Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Повернення через 28 років

Львівському національному музеєві передали викрадену ікону
27 березня, 2012 - 00:00
ФОТО ЄВГЕНА КРАВСА

Ця ікона — «Хрещення Ісуса у річці Йордан» з іконостасу церкви Пресвятої Богородиці села Либохора Турківського району Львівської області — другої половини ХVІ ст. «Повернута пам’ятка є частиною одного з небагатьох збережених українських іконостасних ансамблів того часу, — розповіла «Дню» завідувачка відділу «Давньоукраїнське мистецтво» Національного музею ім. Андрея Шептицького Марія Гелитович. — Ікони потрапили до музею 1914 року — до Львова їх привіз наш перший директор Іларіон Свєнціцький». «Хрещення Ісуса у річці Йордан» — четверта повернута нам ікона», — повідомив директор Національного музею Ігор Кожан і додав, що образ ще рік тому придбав у її тодішнього власника нідерландський фонд ODIGIA. Процедура передання раритету Україні відбулася місяць тому в Гаазі — у Посольстві України в Нідерландах, а минулої п’ятниці її презентували в Національному музеї ім. Андрея Шептицького.

Нагадаємо, що у січні 1984 року з фондосховища Національного музею у Львові було викрадено 22 ікони ХV — ХVІІІ ст. По гарячих слідах удалося повернути дев’ять. Доля тринадцяти тривалий час залишалася невідомою.

Ікону ХVІ ст. «В’їзд Христа до Єрусалима» повернуло в Україну 2003 року Міністерство культури Німеччини. У липні 2011-го образ XVI ст. «Покрова Богородиці» привіз до Львова з Європи російський колекціонер Ігор Возяков. У вересні минулого року до України повернулася ще одна святиня XV ст. — ікона «Розп’яття з пристоячими», що перебувала в зібранні російського колекціонера Михаїла де Буара (Єлізавєтіна). «Плекаємо надію, що це — не востаннє», — зазначив на урочистостях із нагоди повернення до Національного музею ім. Андрея Шептицького ікони «Хрещення Ісуса у річці Йордан» міністр культури України Михайло Кулиняк.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: 
Рубрика: