Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Повернення додому

«Українські парижани» — в Києві
13 лютого, 2007 - 00:00

Картини «українських парижан» Олекси Грищенка, Бориса Пастухова, Василя Хмелюка та Миколи Вакера своїми живописом і графікою, пейзажами та портретами сколихнули столицю. Варто зазначити, що цю виставку вже бачили восени минулого року в Львівській галереї мистецтв. І вона стала справжньою сенсацією.

Днями тепер у Національному художньому музеї України відбулась презентація творів митців. «Ми виконуємо заповіт Миколи Вакера. Адже він дуже хотів, щоб посмертні картини побачили на Батьківщині»,— сказала куратор проекту Оксана Козинкевич. Пані Оксана наголосила, що всі ці знамениті й геніальні художники, хоч і змушені були залишити Батьківщину, тяжко мандрувати, все ж залишалися закоханими в рідну землю. «Їх твори очищають нас», — продовжувала вона.

Доктор мистецтвознавства Олександр Федорук зазначив, що прикметою нашого часу стало колекціонування мистецьких творів українських художників, і той, хто це здійснює, заслуговує поваги суспільства. «Серед таких патріотично налаштованих осіб — Оксана та Юрій Цвенгроші. Сьогодні вони репрезентують із власної мистецької збірки роботи тих майстрів, які зараховані до представників української паризької школи, що справді зажили світової слави... Вони чимало зробили для уславлення українського мистецтва у світі. Дбали про його престижність і додали багато позитивного до загальноєвропейського мистецького руху: насамперед — з ним пов'язані, спільно виборювали ідеали високої живописної школи». Наприкінці вечора у колі сучасних художників, шанувальників мистецтва і журналістів було запалено чотири свічки — за кожного з представлених митців.

ОСОБЛИВА ДУМКА

Анатолій МЕЛЬНИК, директор Національного художнього музею:

— Ми на цю виставку дуже чекали. Адже маємо можливість побачити роботи, які знаходяться у приватній колекції. Зазначу, що не кожен колекціонер хоче виставляти свої надбання на виставках. Такі заходи важливі не лише для нашого музею, а й для України загалом. Це — художники українського походження, які жили в Німеччині, у Франції, в Америці, і весь час мріяли, щоб їхня творчість повернулася до рідних країв. Сьогодні їх мрії здійснюються.

Олена ОЛІЙНИК. Фото Бориса КОРПУСЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: