«День» вже повідомляв, що мобільні групи, до яких залучають представників лісової охорони, екологів, правоохоронців і навіть спецпідрозділ «Беркут» стануть на сторожі зелених красунь цього року на Львівщині. Адже минулого року область зазнала чималих збитків. Протягом грудня 2004 року і першої декади січня 2005- го було зареєстровано 203 випадки самовільної заготівлі новорічних ялинок. На порушників наклали штраф майже 15 тисяч гривень. Але збитки носять значно більший розмір, адже в кожному карпатському селі мало не половина мешканців працює в лісі і грудень стає для них своєрідними жнивами. В електричках до Львова везуть силу силенну ялинок, використовуючи при цьому старі дозвільні документи, залучаючи до бізнесу малолітніх дітей, з яких, ясна річ, спитати складно... Найбільше від рук браконьєрів потерпають Самборський та Турківський райони області, саме тут і здійснюватимуть найбільший контроль. На порушників чекає як адміністративне покарання, штрафи 110 гривень за одне дерево, так і кримінальна відповідальність.
Ще у грудні 2003 року Львівська обласна Рада ухвалила рішення «Про заборону вирубки ялиці білої», однак і досі в цьому питанні не дійдуть згоди із двома сусідніми областями — Iвано-Франківською та Закарпатською. Депутати знову надіслали прохання про прийняття аналогічних рішень сусідами і чекають на відповідь. Наразі, допоки єдності в цьому питанні немає, складно здійснювати контроль і вберегти насадження найбільш цінних порід ялиці білої в Карпатських лісах.
До речі, для легальної реалізації підчас «ялинкової компанії» львівські лісгоспи запропонують чималу кількість дерев — 32,9 штук (всі вони ростуть на спеціальних плантаціях, де нині можна нарахувати 90 тисяч придатних для реалізації ялинок). Ціну поставлять помірну: 15—30 гривень, залежно від висоти і вигляду лісової красуні. Ці умови за кількістю та ціновою пропозицією мають цілком задовольняти споживача, адже минулого року реалізовано було всього 12,5 тисяч ялинок. Однак Анатолій Дейнека, начальник Львівського обласного управління лісового господарства, запропонував львів’янам повернутися до старого українського дідуха. Таким чином і традицію можна зберегти і зелені насадження порятувати. Судячи з того, що на львівських вулицях селяни дійсно пропонують придбати дідуха, все може бути. Але від традиції поставити ялинку в центрі міста все ж таки не відмовляться. Вже на свято Миколая лісова красуня висотою 19,5 метра милувала око міської громади Львова. Звичайно ж, придбали її легально, за 150 тисяч гривень в Судово-Вишнянському лісництві Самбірського держлісгоспу.