Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Повернути захоплену кримську землю

Місія нездійсненна?
5 серпня, 2010 - 00:00
ФОТО НАДАНЕ АДМІНІСТРАЦІЄЮ ПАНСІОНАТУ «ИЗУМРУД»

Необхідність наради зі стратегічного розвитку Криму, яка днями відбулась у Сімферополі під головуванням Президента, вже назріла і, до певної міри, перезріла. Такий економічний потенціал, як Крим, навряд чи має ще якийсь регіон України. Разом з тим навряд чи в якійсь області є такий величезний комплекс невирішених і задавнених проблем. Одна з них (якої, до його честі, не побоявся торкнутися Віктор Федорович) — земельна. Питання землі, особливо на Південному узбережжі, для Криму стратегічне. Але й найбільш складне, бо тут задіяні суми грошей з великою кількістю нулів. Кримські журналісти знають: втручатися в земельні питання небезпечно для життя, а чутки про те, що за рейдерськими захватами стоять імена дуже відомих людей, давно сприймаються як беззаперечний факт і в Україні, й за її межами.

Можливо, саме через це, а може, тому, що кримським земельним питанням на рівні Президента давно ніхто не займався, заява Віктора Януковича була сприйнята як сенсація. «Там, де порушено закон про виділенні землі, потрібно новим фіктивним власникам повернути цю землю державі. На цьому все закінчиться. Ми навіть не оприлюднимо прізвища таких людей», — сказав глава держави. У той же день голова меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв у ефірі «5 каналу» сказав, що захоплену кримську землю можна повернути державі. «Ці питання ми обговорювали ще з президентом Віктором Ющенком... За ці останні шість-сім років, напевно, понад десять комісій було. Виявляли величезне число порушень, далеко не кримськими татарами, але все залишалося на місці», — сказав він, пояснивши, що в ході перевірок «виявляються дуже цікаві імена найвищих ешелонів влади як Криму, так і Києва».

Що б не говорили скептики, «День» має приклад успішного відвоювання у рейдерів державної землі на Південному узбережжі Криму. Минулого року ми писали про боротьбу колективу ДП «Пансіонат Ізумруд», що в бухті Ласпі, за 1,5 га власної землі, незаконно присвоєної любителями незаконної наживи («Десятилітня битва під Севастополем», «День» №174, 30 вересня 2009 року). Понад десять років відчайдушного намагання зберегти шахтарський пансіонат лише минулого місяця знайшли свою розв’язку — Вищий адміністративний суд своїм рішенням все ж повернув територію пансіонату державі. Чого це коштувало колективу підприємства — окрема історія: було все — від погроз до реального викрадення директора пансіонату. Проте, діючи за законом, все ж можна добитися правди, переконані «ізумрудівці».

КОМЕНТАР

Анатолій ЖЕЖЕРУН, директор державного підприємства «Пансионат Изумруд», бухта Ласпі, Крим:

— Земельні захоплення в Криму — це не точкова проблема. Це один із проявів «хвороби» всієї системи. Звісно, з беззаконням потрібно боротися за допомогою закону. За правдою слід звертатися до суду (як зробили ми). Але немає гарантії, що суд повернеться обличчям до позивача. Тобто перш ніж наводити лад із землею, потрібно розібратися з судовою системою України. Треба подолати корупцію в правоохоронних органах — лише в цьому разі повернення захоплених земель стане можливим. Звісно, доведеться застосовувати силу. Я особисто чув, як Янукович сказав: «Якщо добровільно не віддадуть землю, передамо під контроль прокуратури». Хочу побажати Президенту й надалі такої самої рішучості. До речі, саме втручання представника Партії регіонів — на той час народного депутата, нинішнього губернатора Черкаської області Сергія Тулуба — допомогло нам відвоювати наш пансіонат для шахтарів. 95% кримської землі роздано незаконно або самовільно захоплено. Які аргументи ще можна надати цим людям, якщо не тиск влади?

Ольга РЕШЕТИЛОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: