Парламент Криму постановив перевести підприємства «Чорноморнафтогаз», «Укртрансгаз» та всю їхню інфраструктуру, розташовану на території півострова, у власність самопроголошеної республіки.
Про це йдеться в тексті постанови, розміщеної на сайті кримського парламенту. Кримські сепаратисти діють, як то кажуть, в явочному порядку: «Встановити, що власністю Республіки Криму є: рухоме й нерухоме майно публічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», розташоване на території Республіки Крим, його континентального шельфу, виключної (морський) економічної зони, що увійшло і не увійшло до статутного капіталу державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз» у складі необоротних (у тому числі нематеріальних) і оборотних активів, зокрема й державне (України) майно, яке передане йому в користування і перебуває на балансовому і позабалансовому обліку».
Згідно з документом, власністю Криму також визнається «рухоме й нерухоме майно публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз», що розташоване на території Республіки Крим, увійшло і не увійшло до статутного капіталу ПАТ «Укртрансгаз» і перебуває на його балансовому і позабалансовому обліку у складі необоротних (у тому числі нематеріальних) та оборотних активів». У власність Крим переводиться також «Феодосійське підприємство із забезпечення нафтопродуктами» та всі порти, що розташовані на узбережжі півострова. Розпущена згідно з Конституцією України Верховна Рада дає Радмінові самопроголошеної республіки згоду на створення кримських республіканських підприємств «Чорноморнафтогаз» і «Феодосійське підприємство із забезпечення нафтопродуктами».
Олександр ТОДІЙЧУК, президент Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-klub»:
— Усе йде за путінським планом: анексії і захвату. Але переділ держав, а в світі є такий досвід, завжди відбувається за певними правилами. Візьмімо Чехію та Словаччину, які з однієї держави перетворилися на дві. Тоді було створено спеціальну комісію і визначено певні правила гри. Навіть коли розпався Радянський Союз, дотримувались певних правил, за якими відбувався переділ майна. Я гадаю, що те, як сьогодні в Криму односторонньо «ділять» майно, обов’язково призведе до збитків. Але потім усе це в певному судовому порядку буде переглянуто, тому що зараз це видається захватом трофеїв під час воєнних дій. Такого підходу у світі не зрозуміють. Ба більше, потім їм важко буде працювати з цими активами, я вже не кажу про залучення інвестицій для їх модернізації і про підписання якихось контрактів, тому що ніхто не визнає законності проведених сьогодні операцій щодо відчуження майна України. Щоправда, там вже побували делегації з «Газпрому» і «Газпромнефти». Але враження таке, що нове кримське керівництво, яке перебуває в ейфорії після спецоперації «Референдум», вирішило начхати на всі права і правила. І цілком зрозуміло, що ці рішення завдадуть шкоди нафтогазовій галузі Криму, хоч би в чиїх руках вона перебувала.