Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Поза конституційним полем

Ризикує залишитися судова влада в Україні
12 квітня, 2001 - 00:00

Судова гілка влади після 28 червня може опинитися не в змозі виконувати свої обов’язки, заявив учора голова Верховного суду України Віталій Бойко на прес-конференції робочої групи з підготовки законопроектів відносно діяльності судів і прокуратури в Україні. Пов’язане це з тим, що в червні закінчується термін дій Перехідних положень Конституції України відносно повноважень прокуратури, які визначали санкцію на арешт і утримання громадян під арештом, перехід цього права до судових органів тощо.

Тому на початку минулого місяця у Верховній Раді було створено робочу групу в яку увійшли представники профільних комітетів ВР, Верховного суду, Вищого арбітражного суду Генеральної прокуратури та МВС. Випадок створення подібної робочої групи — унікальний і, як було відмічено на прес-конференції, свідчить про відсутність конфронтації між гілками влади в Україні. Як заявив віце-спікер Степан Гавриш, робочою групою в межах проведення судової реформи було розроблено зміни і доповнення до 14 законів, які включають у себе зміни відносин між «деякими правоохоронними інститутами», формування судової гілки влади і т. д. «Сьогодні парламенту пропонується фактично прийняти в новій редакції Кримінально- процесуальний і Цивільно-процесуальний кодекси, до кожного з яких запропоновано понад 200 змін», — зазначив віце-спікер. Він також нагадав, що нині чинні кодекси, які приймалися на початку 60-х років, «морально застаріли і не відповідають сучасній практиці». «Рішення про початок виключення України з ПАРЄ, пов’язано і з тим, що в Україні досі не прийнято ці кодекси... Ми сподіваємося прийняти їх до червня, коли ПАРЄ буде прийнято остаточне рішення щодо Україн, і сподіваємося, що депутатський корпус не дасть підстав говорити, що саме парламент не виконав своїх зобов’язань щодо прийняття законодавчих актів». Крім того, за словами С. Гавриша, хоч судова влада і реформувалася, але її основи було закладено ще в законі 1922 року. А це означає, що судова реформа сьогодні «надзвичайно необхідна». Тому завданням робочої групи було внесення змін в чинне законодавство і приведення його у відповіднiсть до Конституції України і вимогам часу. Він зазначив, що в зв’язку з тим, що до червня залишилося мало часу, вже підготовлено пропозицію Президенту України визнати ці зміни невідкладними і винести їх на терміновий розгляд парламентом. Як стверджує В. Бойко, якщо реформу не буде проведено, судова гілка влади не зможе нормально виконувати свої обов’язки після 28 червня, тому залишиться «поза конституційним полем».

Коментуючи рішення судів відносно «справи Тимошенко», Бойко застеріг журналістів від поспішних оцінок, відзначивши, що суд у своїх діях керується виключно законом.

Михайло ЗУБАР, «День»
Газета: 
Рубрика: