Україна отримала змогу займатися питаннями прав людини в рамках нового органу Організації Об’єднаних Націй. Українські дипломати наголошують, що ця подія має дуже важливе значення хоча б тому, що Україна виборола місце в Раді ООН із прав людини в досить жорсткій конкуренції. Щоправда, Київ поки що не хоче розкривати своїх ініціатив у цій структурі. Причини такої утаємниченості, втім, невідомі.
Рада ООН із прав людини — це модернізований орган, який став «наступником» Комісії з прав людини. Учора на прес-конференції заступник міністра закордонних справ України Володимир Хандогій розповів, що осучаснення структури відбувається в зв’язку з торішнім рішенням про реформи в ООН. Дипломат зазначив, що багато країн критикували «оонівську» комісію за «політизацію своєї діяльності». Новий орган спробує працювати по-новому. Рада ООН щороку збиратиметься на три сесії загальною тривалістю десять тижнів (комісія збиралася лише на одну сесію тривалістю шість тижнів). Усі країни члени нового органу такожмають пройти систему моніторингу щодо дотримання прав людини. Нагадаємо, що комісію ООН донедавна очолював представник Лівії, що викликало шквал критики у світі.
До Ради ООН із прав людини входять 47 країн світу. Цей орган складається з шести регіональних груп. До другої, східноєвропейської, саме і входитиме Україна (а також Чехія, Польща, Румунія, Росія й Азербайджан). Як повідомив Володимир Хандогій, у цілому за місця в цій групі змагалися 14 країн. За Україну проголосувало 109 із 191 країни, які брали участь у голосуванні. Після окремого жеребкування стало відомо, що термін перебування України в складі Ради з прав людини становитиме два роки, Росії й Азербайджану — три роки, а Польщі — один рік.
Країну можуть позбавити членства в тому випадку, якщо вона порушуватиме права людини. Хоча поки що відсутній механізм реалізації цього положення. Новий орган матиме можливість порушувати питання з прав людини, здійснювати просвітницьку діяльність і надавати консультативні послуги, технічну допомогу. Крім того, Рада з прав людини може здійснювати перевірку виконання країнами своїх зобов’язань, а також вести діалог із країнами з метою запобігання порушень прав людини. Однак, зазначив Володимир Хандогій, усі ці заходи здійснюватимуться за умов згоди конкретної країни. «Важко сподіватися, що без згоди країни в примусовому порядку хтось зможе проводити моніторинг цієї держави. Це — неможливо», — наголосив він.
Перше засідання ради відбудеться 19 травня в Женеві. На ньому здебільшого розглядатимуться організаційні питання. Володимир Хандогій відмовився говорити про ініціативи, з якими Україна буде виступати в рамках цієї структури. Дипломат пояснив це тим, що перший рік Рада з прав людини займатиметься, загалом, питаннями самоорганізації.