Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Право на родину

Не у кожної ВІЛ-позитивної матері народжується хвора дитина
12 вересня, 2006 - 00:00

Діти не тільки мають право, а й повинні зростати в родині. Здавалось би, річ очевидна й зрозуміла. Однак дедалі частіше молоді матері відмовляються від своїх немовлят — особливо, коли дитина має фізичні вади. Майже від зачаття приречена на сирітство ще одна категорія дітей — це ті, кого народжують ВІЛ-позитивні жінки. За даними Міністерства охорони здоров’я, станом на 1 липня 2006 року від ВІЛ- позитивних матерів народилося понад 14 тисяч дітей. Кількість ВІЛ-позитивних жінок в Україні щороку зростає на 20%. І від кожної п’ятої дитини породіллі відмовляються ще в пологовому будинку.

Причиною відмови часто стає матеріальна невлаштованість матері або її страх перед родиною, яка може не прийняти малюка. Чимало матерів не мають постійної роботи чи власного житла — у тому числі і в регіонах, або отримують низьку зарплатню, або вже мають дітей. Не останню роль відіграє і відсутність або брак інформації про ВІЛ/СНІД і про шляхи передачі цього вірусу і недостатня соціальна, психологічна та взаємна допомога для ВІЛ-позитивних вагітних жінок та молодих мам.

За підтримки Всесвітнього дитячого фонду під патронажем королеви Швеції Сільвії організація «Лікарі світу — США» розпочала в Україні реалізацію проекту «МАМА+» — для того, щоб допомогти дітям, народженим у ВІЛ-позитивних родинах, залишитися в сім’ї. Уже за перший рік діяльності цей проект досягнув певних успіхів: 82 дитини залишилися у своїх біологічних родинах.

За словами однієї з клієнток проекту, ВІЛ-позитивні матері навіть не сподіваються, що їхні проблеми можуть зацікавити, а тим більше — зворушити ще когось. Адже звичайно після встановлення діагнозу першими від жінки відмовляються найближчі родичі — батьки чи чоловік, і майбутня мати залишається наодинці зі своїми проблемами. Нині до проекту підтримки матерів з метою профілактики відмов від дітей залучені і місцеві пологові будинки, і центри профілактики та боротьби зі СНІДом, і жіночі консультації. Саме тут молодим мамам розповідають про те, як уникнути передачі вірусу до дитини, допомагають психологічно і матеріально. Лише за минулий рік у рамках бюджетної програми допомоги ВІЛ-позитивним матерям було виділено 9 млн. гривень на лікування і профілактику жінок і дітей.

Державна підтримка хворих на ВІЛ/СНІД і досі залишає бажати кращого. Як розповів голова координаційної ради «Всеукраїнської мережі ЛЖВ» Євген Жовтяк, перші осередки взаємної допомоги серед ВІЛ-інфікованих людей виникли стихійно — через бездіяльність уряду, коли люди усвідомили, що ніхто, крім них самих, їм не допоможе. Проект «МАМА+» для ВІЛ- позитивних жінок приносить величезну користь. «За час діяльності клієнтами програми стали понад 15 тисяч сімей, і результат перевершив усі очікування, — говорить Є. Жовтяк. — Від дитини не відмовилася жодна мама, яка співпрацювала із програмою».

Минулого тижня українські починання підтримала й королева Швеції Сільвія. Під час неофіційного візиту до України Її Величність завітала до одного із центрів соціальної допомоги і поспілкувалася із ВІЛ-позитивними матерями, які не відмовилися від дітей завдяки «МАМА+». «Така ж проблема існує і в інших країнах. Я знаю, що ви робите все можливе для її подолання, — відзначила королева, — я не привезла вам ліків, натомість привезла розуміння проблеми. Знайти хворих людей буває важко, але їх треба знаходити, і треба встановлювати з ними контакт». Не погодитися з цим важко: більшість ВІЛ-позитивних жінок України просто не знають про існування подібних проектів підтримки. Тому нині понад 400 ВІЛ-позитивних дітей перебувають у Будинках дитини, і ще близько 4 тис. малюків чекають остаточного діагнозу на диспансерному обліку. Адже не кожна дитина, народжена від хворої мами, теж є ВІЛ-позитивною. Визначити це напевно можна тільки через півтора-два роки після народження маляти. Чимало жінок відмовляються від таких дітей тільки тому, що не впевнені у власних силах. Все, що може запропонувати дітям-сиротам держава — це влаштувати їх у прийомні сім’ї. Уже цього року 23 ВІЛ-позитивні дитини будуть забезпечені повноцінними родинами.

Ольга ПОКОТИЛО, «День»
Газета: 
Рубрика: