Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Право на... сироту

Кому і як його віддавати?
18 лютого, 2004 - 00:00

Учора в «Дні» відбувся безпрецедентний «круглий стіл» (на фото). Дванадцять експертів — представники Міносвіти, громадських організацій, Генеральної прокуратури, посольств Італії, США та Німеччини в Україні, Верховної Ради висловили «за» і «проти» усиновлення українських дітей іноземцями та приєднання країни до Гаазької конвенції. Цей документ встановлює правила в питаннях міждержавного усиновлення дітей-сиріт. Учасниками конвенції на сьогодні є 50 держав.

Учасники дискусії поділилися даними, згідно з якими кількість українців, які виявляють бажання взяти на себе турботу про сиріт, щорічно зменшується, причому, іноземці, навпаки, із задоволенням усиновляють українських дітей. Гості редакції зійшлися на думці: ратифікація Гаазької конвенції допомогла б Україні якісніше гарантувати права маленьких співгромадян-сиріт на дім та сім’ю, а також дієво контролювати подальшу долю дитини. Йдеться про судові рішення щодо усиновлення, які прийняли на території України (сьогодні в деяких країнах вони не мають сили), про структури, які нібито на добродійних засадах надають посередницькі послуги під час усиновлення дітей іноземцями. Йшлося i про вітчизняні дитячі будинки. Експерти вважають, що вони, за наявності будь-яких коштів, не зможуть замінити дитині повноцінну сім’ю. А отже, на думку гендиректора «Магнолії-ТБ» Євгенії Ткаченко, сьогодні необхідна державна політика пропаганди усиновлення дітей-сиріт самими українцями.

Чи здатна держава ефективно контролювати долю своїх маленьких громадян після усиновлення іноземцями? Подвійні списки, фальшиві діагнози, небажання українців усиновлювати хворих дітей — це міфи чи реальність? Як запобігти торгівлі інформацією про дітей-кандидатів на усиновлення? Як максимально знизити ймовірність корупції під час усиновлення дітей іноземцями? Бізнес на усиновленні: як ввести його в правові рамки та рамки пристойності? Відповіді учасників «круглого столу» на ці й інші, не менш гострі запитання, читайте в одному з подальших номерів «Дня».

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: