Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Представлено весь світ, яким є Україна»

У Львові відбулася презентація антології мистецтвознавця Романа Яціва, що увійшла до ТОП-10 Форуму видавців-2012
20 листопада, 2012 - 00:00
РОМАН ЯЦІВ

Двотомник «Ідеї, смисли, інтерпретації образотворчого мистецтва: Українська теоретична думка ХХ століття», представлений у «Львівській політехніці», виданий у Львові — Національною академією мистецтв та Інститутом народознавства НАНУ. Упорядник видання — проректор Львівської національної академії мистецтв, мистецтвознавець, культуролог, митець Роман Яців.

У збірках представлено вибране з теоретичних праць класиків української науки і мистецтва, присвячених історичним, філософським, ідеологічним, етнопсихологічним, культурологічним аспектам образотворчого мистецтва, опубліковано низку вперше надрукованих та мало відомих навіть для культурологів і мистецтвознавців статей, які професор Яців відшукав на сторінках українських діаспорних часописів. Антологія представляє творчість українських учених і митців як з етнічної території України, так і з українського зарубіжжя.

— Я зробив спробу зібрати, систематизувати окремі, розрізнені масиви, фрагменти, які працюють на мистецьке мислення, — зазначив на презентації у «Львівській політехніці» упорядник антології «Ідеї, смисли, інтерпретації образотворчого мистецтва: Українська теоретична думка ХХ століття». — Усе це було зібране самотужки, з багатьох джерел, не з позицій галичан і не з позицій сходу — представлено весь світ, яким є Україна.

Вкрай важливо, що документи, впорядковані Р. Яцівим, засвідчують проєвропейську орієнтацію розвитку українського образотворчого мистецтва, стираючи стереотипи про меншовартість та підпорядкованість української культури колонізаторській.

— Моя праця адресується як новим поколінням мистецтвознавців, так і практикам мистецтва, — говорить мистецтвознавець. — Тому що, пізнаючи більш прискіпливо досвіди минулого, можна в належний спосіб упорядкувати їх і вибудувати певні нові концепції в мистецтві. Це вже буде справді вища якість пошуку.

Зазначимо, що подія відбулася у рамках проекту Міжнародного інституту культури, освіти і зв’язків із діаспорою «Культура єднає». Захід передовсім мав на меті промоцію створеного професором Яцівим високоінтелектуального продукту — як для фахівців, так і для широкого загалу. «Ми прагнемо спонукати молодь до осягнення ідей і смислів із минулого, відкрити через антологію величезний пласт нашої культури, що творилася за межами України, але є інтегральною її компонентою», — розповіла «Дню» напередодні презентації організатор заходу директор МІОКу Ірина Ключковська.

КОМЕНТАР

Богдан КОЗАК,народний артист України, актор Театру ім. Марії Заньковецької, режисер, педагог, академік Академії мистецтв України:

— Як говорив Лесь Курбас, «закони мистецької еволюції однакові для всіх...» Тобто ця праця Романа Яціва дає змогу проводити міждисциплінарні дослідження в галузі будь-якого мистецтва. Антологія доводить, що українське мистецтво старалося йти в ногу з тим, що відбувалося в цілому світі. Себто розмикати рамки етнографічного фольклору, в яких наш народ, наприклад, обставинами історичними перебував тривалий час. Аби не втратити себе, не втратити своєї сутності, митці пробували використати надбання вікової культури українського народу — починаючи від Трипілля. Більше того, перетворити це у модерне мистецтво, а відтак — в авангардне. Тому ці два томи документів (висловів, щоденників, роздумів із приводу пошуків форми, змісту та ідеї), зібраних і впорядкованих Романом Яцівим, — це дуже цікаві матеріали, необхідні, на моє глибоке переконання, будь-якому митцю, будь-якому педагогу, який викладає теорію мистецтва. Я захоплений антологією й дуже радий за свого колегу Яціва, який, будучи проректором Академії мистецтв, педагогом, знаходить час для такої копіткої, важливої наукової праці. Зазначимо також, що це вже не перша презентація антології «Ідеї, смисли, інтерпретації образотворчого мистецтва: Українська теоретична думка ХХ століття» в Україні. На початку листопада професор Яців представляв видання в Одесі — в Музеї західного і східного мистецтва, і захід цей, як і у Львові, зібрав чимало художників, мистецтвознавців, представників профільних навчальних закладів та музейників.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: 
Рубрика: