Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Прем’єрство — після перемоги на парламентських виборах

29 березня, 2001 - 00:00

Про це він сказав в інтерв’ю британському журналу «Economist» і газеті «Financial Times» у вівторок, заявивши, що особисто схиляється до того, щоб виборча система в Україні залишалася колишньою — змішаною. У той же час В.Медведчук вважає, що у Верховній Раді «достатньо сил, щоб підтвердити пропорційну систему» і подолати президентське вето. «Реально така можливість в парламенті існує, незважаючи на те, що деякі фракції, в тому числі СДПУ(о), депутатські групи «Трудова Україна», «Відродження регіонів» будуть стояти на позиціях змішаної системи», — сказав перший віце-спікер. З його слів, крім комуністів, соціалістів, фракцій УНР, ПРП, ПЗУ, «Батьківщина», частково «Солідарність», за подолання вето глави держави можуть проголосувати позафракційні.

У той же час, вважає В.Медведчук, пропорційна система «буде корисною 8–10 сильним партіям», однією з яких є СДПУ(о). Пояснюючи позицію партії стосовно переваги парламентський виборів за змішаною системою, перший віце-спікер відзначив, що у разі виборів за партійними списками «об’єднані соціал-демократи не програють, однак програє Україна». Оскільки, на його думку, в цьому випадку в парламент пройдуть переважно ліві партії. «Виходячи з європейського вибору України, ми повинні залишити колишню систему», сказав В.Медведчук, який вважає, що сьогодні в мажоритарних округах більше шансів на перемогу мають представники реформаторських сил. Перший віце-спікер сумнівається, що «за рахунок пропорційної системи ми отримаємо реформаторську більшість в парламенті». У випадку, якщо закон про вибори залишиться колишнім, він вважає доцільним прийняття ряду поправок до нього, які б мінімізували вплив на результати виборів адміністративного ресурсу, посиливши контроль з боку партій за виборчим процесом.

Прогнозуючи розташування політичних сил у Верховній Раді у разі парламентських виборів 2002 року за пропорційною системою, В.Медведчук не виключив, що в результаті ліві отримають 50–60 відсотків депутатських місць, в той час як реформаторські сили — 44–40%.

Віктор Медведчук говорить, що головним своїм завданням бачить забезпечення перемоги партії на парламентських виборах 2002 року. У той же час він заявив про відсутність бажання зайняти крісло прем’єр-міністра сьогодні, оскільки вважає, що для «серйозної політичної підтримки» прем’єра і очолюваного ним Кабінету Міністрів в парламенті необхідно «спиратися на реальну політичну силу». Це, на думку лідера СДПУ(о), є можливим тільки в наступному складі парламенту.

Він висловив задоволення процесом налагодження взаєморозуміння між Верховною Радою, її парламентською більшістю і Кабінетом Міністрів, що відбувається останнім часом. Однак жалкує, що глава уряду Віктор Ющенко «став прислухатися до думки парламентської більшості не рік тому, а лише в останні місяці». На думку В.Медведчука, відсутність такого взаєморозуміння в минулому році, а також «касетний скандал», що розгорівся минулої осенi, перешкодили прийняттю найважливіших кодексів ще на минулій — шостiй сесії Верховної Ради третього скликання. Він висловив переконання, що продуктивна робота парламенту в березні дає надію, що Цивільний, Карний, Митний, Податковий кодекси будуть прийняті ще на нинішній сесії.

В.Медведчук категорично відкинув можливість участі фракції СДПУ(о) та інших фракцій більшості в створенні нової парламентської більшості в союзі з лівими. Ці фракції настроєні на реформи і ніколи не підуть на союз з силами, з якими ці реформи неможливо провести, — відзначив перший віце-спікер, на думку якого така більшість «не буде здатна до проведення реформ».

Інф. «Дня»
Газета: 
Рубрика: