Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Президент засяде в «окопі»?

Радіозвернення глави держави будуть щотижневими
8 листопада, 2005 - 00:00

У четвер Президент Віктор Ющенко спілкуватиметься у прямому ефірі чотирьох телеканалів протягом однієї години сорока хвилин із студентами трьох регіонів — Києва, Донецька та Львова. Про це повідомила вчора прес-секретар Президента Ірина Геращенко. Спілкування розпочнеться о 19.20 в ефірі ICTV, Нового каналу, СТБ та УТ-1. За словами І. Геращенко, це буде «великий мультимедійний проект «Президент і молодь — діалог про майбутнє».

А у вихідні Президент, нарешті, звернувся до народу по радіо, причому він обіцяє робити це тепер щотижня. Питання лише в тому, наскільки ефективні подібні звернення? З одного боку, Українське радіо — напевно, найкращий провідник інформації до важкодоступних для інших ЗМІ куточків країни. Насамперед до сіл, де звичка слухати дротове мовлення (витіснене в місті FM-станціями) така ж постійна, як і весь побут українського селянина. А з іншого — що той же селянин почерпнув для себе цікавого з десятихвилинного монологу глави держави? Мабуть, та частина населення, «кому за...», могла звернути увагу на заяву Віктора Ющенка про підвищення (до речі, в порівнянні з темпами зростання цін, досить незначному) мінімальної пенсії через рік до 400 грн. А також обіцянка Президента, що «кожна копійка» з коштів, отриманих від продажу «Криворіжсталі», працюватиме на розвиток України, зокрема, піде на кредитування сільського господарства.

Велика ж частина виступу Президента була присвячена перспективам вступу України до СОТ. Зокрема, В. Ющенко підкреслив, що вступ до СОТ — «це шанс отримати визнання на світових ринках, можливість стати сильною країною, яка зможе забезпечити добробут народу, спроба стати конкурентоспроможними». І привів цифри, які мають переконати населення в доцільності вказаного шляху економічної інтеграції. Неначе саме від народу, а не від самого Президента й парламенту, залежить, буде наша країна у СОТ, чи ні.

Більш інформативним виявилося спілкування Президента з журналістами у форматі «польової прес-конференції». Так, у неділю після церемонії покладення квітів на могилу Невідомого солдата з нагоди Дня визволення столиці від фашистських загарбників, представники мас-медіа вже вкотре спробували з’ясувати, чи піде Президент на парламентські вибори на чолі блоку «Наша Україна». Днями, вслід за наполегливими вмовляннями лідера НСНУ Романа Безсмертного, з пропозицією очолити виборчий список блоку до В. Ющенко звернулися й учасники першої партконференції київського осередку НСНУ. Ющенко пообіцяв визначитись до 12 листопада, коли, як очікується, відбудеться з’їзд Народного союзу «Наша Україна». Залишається сподіватися, що відповідь ця буде однозначною, тому що з характеристики Президентом своєї сьогоднішньої позиції зрозуміти що-небудь важко: «Я буду розглядати це питання тільки через призму: якщо моя присутність у якомусь окопі буде щось додавати до формування цих цінностей, я буду в цьому окопі. Незважаючи на те, скільки по мені буде випущено ще куль, докорів або якихось інших речей».

Правда, досі невідомо, яким чином функціонери НСНУ мають намір вирішити найсерйознішу політико-правову колізію, яка виникне у випадку, якщо Президент очолить виборчий список свого блоку (а інакше блок, згідно закону, просто не зможе носити ім’я Віктора Ющенка). «Даючи згоду на участь у парламентських виборах, Президент мимоволі йде на обман і Центрвиборчкому, і виборців, — писав у одній із своїх статей для «Дня» відомий політолог Володимир Фесенко. — Адже від президентського мандата він не відмовиться. Як все це в результаті позначиться на авторитеті Президента?.. Участь В. Ющенка у парламентських виборах вигідна не так йому як Президенту, як частині його оточення та політтехнологам «Нашої України», які тим самим полегшують собі завдання». Чи врахує всі ці нюанси Президент і його оточення? Побачимо в суботу.

Наталія ТРОФIМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: