Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Президент зустрінеться з ієрархами всіх церков

6 квітня, 2011 - 00:00

У Чистий четвер Президент Віктор Янукович має намір зустрітися із представниками всіх церковних конфесій України. Таку заяву глава держави зробив вчора, перебуваючи з візитом у Дніпропетровський області. Подробиць ми поки не знаємо, але те, що ця зустріч давно назрівала, сумнівів немає. Адже Віктора Януковича неодноразово критикувала за преференції щодо Української православної церкви Московського патріархату. Незадоволення такою ситуацією висловлювала і Всеукраїнська рада церков та релігійних організацій, і обласні ради (Львівська, Тернопільська), і різні релігійні конфесії. Про численні факти тиску на Українську православну церкву Київського патріархату, Українську греко-католицьку церкву, Українську автокефальну православну церкву з боку влади, УПЦ МП писали і ми («День» № 231 від 16 грудня 2010 року, № 2 від 12 січня 2011 року). Якщо зустріч таки відбудеться, вона стане першою за час перебування Януковича при владі. А це більше року. За цей час, у релігійних конфесій явно накопичилося багато питань до Президента, від якого, і це не секрет, залежить температура державно-церковних відносин. Є надія, що міжконфесійний мир, який утвердився в Україні за попереднього Президента, буде продовжено. До того ж, проблема розколу українського православ’я так і не вирішена, навпаки, за останній час вона навіть стала більш актуальною. Тому хочеться вірити, що слова Президента про те, що «всі церкви рідні й рівні», стануть реальністю.

О. Ігор ЯЦІВ, прес-секретар Блаженнішого Святослава (Шевчука), керівник департаменту інформації УГКЦ:

— З боку Адміністрації Президента постійно лунали пояснення, що готується така зустріч. Чому пояснення? Бо Всеукраїнська рада церков уже неодноразово зверталася до Президента, висловлюючи бажання і потребу з ним зустрітися. Вона об’єднує як представників християнських релігій, так і євреїв та мусульман, що в кількісному вимірі становить, гадаю, до 90% громадян України. Очевидно, не можна залишати поза увагою такий важливий інститут громадянського суспільства. Тим паче, що за попередніх президентів регулярно відбувалися подібні зустрічі, де обговорювався стан церковно-державних відносин, накреслювалися кроки для розв’язання певних ситуацій. Крім того, вони були також із попереднім прем’єр-міністром, з яким, зокрема, обговорювали питання комунальних послуг для церковних організацій...

Виходячи з того, що це буде перша зустріч за понад рік президентства Януковича, то саме глибше знайомство з представниками із Всеукраїнської ради церков є дуже важливим. Бо, наприклад, за весь той час Блаженніший Любомир (Гузар) не мав зустрічі з Віктором Федоровичем. Не йдеться про формат віч-на-віч. Вони не бачилися навіть у ширшому колі. Досі Президент вшановував своєю присутністю лише одну з конфесій і цим, вочевидь, демонстрував нерівне до всіх християнських церков та релігій ставлення.

Єпископ Євстратій ЗОРЯ, речник Київської патріархії (УПЦ КП):

— Приємно, коли бажання представників Всеукраїнської ради церков і Президента співпадають. Адже про таку зустріч говорилося вже давно, ще з самих початків президентства Віктора Януковича. Очевидно, те, що він приділяв увагу тільки УПЦ МП, викликало занепокоєння в суспільстві й було підставою для критичних коментарів. Надіємося, що зібравши нас усіх, Віктор Федорович перегорне цю сторінку, і надалі відбуватиметься конструктивна співпраця між державою і церквами та релігійними організаціями в Україні на визначених законом засадах рівності.

Одне із ключових питань зустрічі є питання реформування українського законодавства в сфері свободи совісті. Наскільки мені відомо, тільки УПЦ МП бачить необхідність прийняття його нової редакції. Сподіваємося, що держава прислухається до думок різних конфесій і не буде ухвалювати поспішних рішень, щоб потім на стадії їхньої реалізації не шкодувати. Адже це може призвести до різкого погіршення міжконфесійних відносин, посилення боротьби за храми, чого нам спільними зусиллями хочеться уникнути. Діючий закон визнаний одним із найкращих не лише в Європі, а й у світі. На наше глибоке переконання, не треба руйнувати те добре, що вже напрацьовано. 

Надія ТИСЯЧНА, «День»
Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: