Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Президентський тандем

26 березня, 2005 - 00:00
СХОЖЕ, СТОСУНКИ ПЕРШИХ ЛЕДІ СКЛАЛИСЯ / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Учора розпочався Рік Грузії в Україні та відбулися переговори двох революціонерів — президентів Віктора Ющенка й Михаїла Саакашвілі. Між ними давно склалися дружні відносини, що, без сумніву, позначатиметься і на співробітництві двох країн, «блоковий» характер якого демонструється мало не в кожній заяві лідерів України та Грузії. Двоє лідерів учора знову виступили з кількома спільними заявами та ініціативами. І хоча дві країни завжди намагалися підтримувати особливі відносини (що демонструвалося на практиці участю України в урегулюванні абхазького конфлікту, створенням регіонального об’єднання ГУУАМ тощо), саме зараз стала більш явною вісь Київ — Тбілісі. «Спорідненість», очевидно, пов’язана зі схожою стилістикою приходу до влади, ролі зовнішніх чинників та «революційною» практикою керування.

Увага до зустрічі лідерів України та Грузії була прикута насамперед у контексті того, що відбувається нині в Киргизстані. «Мирне врегулювання цього конфлікту є найкращим способом поставити крапку в цих подіях», — заявив учора Віктор Ющенко, зазначивши, що це звернення адресоване «старій владі», звідки виходили загрози «застосування зброї в конфлікті». «Ми не експортери революції. Наші революції були схожими, але не тому, що їх хтось сфабрикував, а тому, що люди однаково реагували на несправедливість», — додав Михаїл Саакашвілі.

Інший коментар президентського тандему стосувався придністровського врегулювання. Віктор Ющенко заявив, що під час зустрічей країн-учасниць організації ГУУАМ 22 квітня Україна та Грузія подадуть проект урегулювання конфлікту в Придністров’ї. Він зазначив, що ані Грузія, ані Україна не зацікавлені в тому, що «десь під боком є гаряча точка», як у Придністров’ї.

Відзначаючи важливість співробітництва в ГУУАМ, Президент України заявив, що Київ і Тбілісі не мають наміру виходити із СНД. При цьому він зауважив, що Україна виступає «проти створення наднаціональних структур» у рамках Співдружності.

Учора ж президенти підписали декларацію про розвиток відносин стратегічного характеру. Одним із доказів подібної стратегічності, очевидно, мало слугувати проведення Року Грузії в Україні, відкриття якого відбулося вчора ввечері в Оперному театрі.

P.S. Як повідомили вчора Українські новини, перед зустріччю з Ющенком Саакашвілі здійснив уранці пробіжку Маріїнським парком. Сам лідер біг у червоному спортивному костюмі, а його охорона — позаду в темних ділових костюмах і плащах. Як пояснили грузинські журналісти, президент здійснює подібні пробіжки щодня під час будь-якого візиту. Щоправда, як сказав український міліціонер, який постійно чергує в Маріїнському парку, раніше він подібних президентських пробіжок не спостерігав.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: