Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пристрастi за алюмiнiєм

З умовами конкурсу із приватизації ЗАЛКу Іван Бастрига, як і раніше, не згодний
29 листопада, 2000 - 00:00

Пристрасті навколо приватизації Запорізького алюмінієвого комбінату продовжують нагнітатися. Минулими вихідними голова Фонду держмайна Олександр Бондар та його перший заступник Михайло Чечетов звинуватили керівництво ЗАЛКу в спробі зірвати конкурс, у некомерційному підході, інших гріхах, що подається як завдавання збитків державним інтересам. Прес-служба комбінату вважає, що мотивом чергової порції різкої критики на адресу керівництва ЗАЛКу послужив лист голови правління Івана Бастриги, адресований Президентові України, який панові Бондарю вигідно інтерпретувати однобічно, дотримуючись не духу, а букви.

«Справді, — мовиться в прес- релізі, — 16 листопада Іван Бастрига передав Леоніду Кучмі лист із проханням перенести дату конкурсу задля виконання попереднього доручення Президента щодо приватизації ЗАЛКу. Ішлося про пріоритет інвестиційних програм. Іншими словами, суть звернення — переглянути умови конкурсу, на яких керівництво комбінату наполягало задовго до початку приватизації і про які голові фонду добре відомо. Проте Олександр Бондар через те, що не було аргументованої відповіді на звернення, акцентує увагу на процедурі приватизації, юридичних нормах, нарікає, що Іван Бастрига не звертається до нього особисто. При цьому пана Бондаря не бентежить, що дискусії між фондом і комбінатом із приводу приватизації тривають не один рік, без шансів на взаєморозуміння. Яскравий приклад того — історія приватизації за майнові та компенсаційні сертифікати 1999 року. Через «турботу» ФДМУ її довелося провести за 9 днів — термін, гідний Книги рекордів Гіннесса, але виробникам алюмінію він приніс втрати близько 3% акцій.

Варто нагадати і про джерела листування. Іще 26 лютого Президенту України були направлені пропозиції, розроблені керівництвом ЗАЛКу для включення їх в умови конкурсу. Із резолюцією «Підтримую» глава держави доручив вивчити їх першому віце-прем’єру Юрію Єханурову та голові ФДМУ Олександру Бондарю. У квітні Єхануров направляє Бондарю доручення передбачити в умовах тендера перспективу залучення інвестицій з боку покупця. 6 вересня ФДМУ оголосив конкурс із продажу 61,01% акцій ЗАЛКу, де інвестиційні зобов’язання начебто і враховано, але, за словами самого Олександра Бондаря, «фінансові пропозиції вирішуватимуть питання, хто переможе». Якщо так виконуються доручення Президента і першого віце-прем’єра, то чого можна чекати директорові?

20 листопада, як і планувалося, закінчився прийом заявок учасників і конкурсна комісія розпочала їх розгляд. Зокрема, вже відбувся кваліфікаційний відбір претендентів на відповідність промисловому інвесторові. Про це керівництву комбінату повідомили як про доконаний факт. 27 листопада засідала комісія з експертизи технічних пропозицій претендентів (представника комбінату запросили як технічного експерта, але без права вирішального голосу). Таким чином, конкурс іде за планом, своєю чергою. На чому ж грунтуються обвинувачення керівництва ЗАЛКу в спробі зірвати приватизацію, якщо в нього немає реальних важелів впливу на ситуацію? Так, Іван Бастрига, як і раніше, не згодний з умовами конкурсу і залишається на позиції пріоритетності інвестиційної програми. Однак ФДМУ, очевидно, дуже не хочеться, щоб його аргументи були почуті і прийняті, тож його керівники і переводять стрілки на процедурні, юридичні аспекти. Чи не тому, що за результат приватизації ЗАЛКу — єдиного вітчизняного виробника алюмінію, згодом доведеться комусь відповідати? Напад продовжує залишатися найкращим засобом захисту. Якщо для цього немає мотиву, то, як правило, його вигадують», — підкреслює прес-служба Запорізького алюмінієвого комбінату.

Дмитро БРОВКІН, «День»
Газета: 
Рубрика: