Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Присяга перед вічністю

Напередодні навчального року відбулася інавгурація новообраного президента НаУКМА Сергія Квіта
4 вересня, 2007 - 00:00

«Час плинний, а Києво-Могилянська академія — вічна», люблять говорити в Національному університеті «Києво-Могилянська академія». Цьому університету, який є одним з найстаріших вищих навчальних закладів України та Європи, уже майже 400 років. Тож сама земля на Подолі ще пам’ятає Петра Могилу, Григорія Сковороду, Петра Сагайдачного. Мабуть саме завдяки цій пам’яті тут, на майдані перед корпусами університету, 31 серпня, так природно звучали високі слова новообраного президента Національного університету «Києво- Могилянська академія» Сергія Квіта про вірність і відданість освіті, національній ідеї, студентам та Україні.

«...Поки мене Божа благодать на сім світі задержить і даватиме життєву снагу, поки мені виявлятимуть довіру професори і студенти Національного університету «Києво-Могилянська академія», всі мої духовні, інтелектуальні і фізичні сили будуть спрямовані на це святе діло. І якщо би я відступився від цієї обітниці, то хай не буде мені прощення ані від батьків та дітей моїх, ані від жодної людини, сущої на благословенній і стражденній землі України. Присягаю!» Свідками цієї присяги став весь професорсько-викладацький склад університету, кілька тисяч студентів, з яких понад 1200 — першокурсників: викладачі, як і сотні років тому, були одягнуті в чорні мантії, багато студентів — у вишиванках.

Власне, за традицією, навчальний рік в НаУКМА розпочинається саме церемонією посвяти першокурсників у студенти. Адже перейнятися цією подією, піднесеною атмосферою і урочисто пройти перед своїми трохи старшими друзями — це обов’язковий обряд ініціації першокурсників: виростання з одного соціального статусу до іншого — престижнішого і відповідальнішого. Цьогорічним першокласникам поталанило: вперше за історію університету вони стали свідками передачі повноважень президента НаУКМА ректора-засновника університету В’ячеслава Брюховецького професору, доктору філологічних наук Сергію Квіту.

Сама ж інавгурація тривала елегантно і недовго — наче в знак того, що все ж таки головними тут, в університеті, є не викладачі, а студенти: кілька викладачів допомогли пану Квіту зняти його викладацьку мантію і одягти мантію попередника. Після цього В’ячеслав Брюховецький передав Сергію Квіту скіпетр президента.

Після церемонії та присяги Сергія Квіта, почесний президент НаУКМА В’ячеслав Брюховецький від викладачів університету отримав щирі слова вдячності за відродження університету, за віддану 15-річну працю на благо України — всі найкращі слова, які звучали тут, 31 серпня, адресувалися йому.

«Він своєю діяльністю і прикладом власної поведінки сформував в Могилянці умови абсолютно неприйнятні для нечесності і корупції, такі відносини, які є живим прикладом відродження в Україні найціннішого у людей — совісті, сумління, тої духовної основи людяності, яку Іммануїл Кант назвав моральним законом всередині нас», — зауважив член Вченої ради НаУКМА, президент Київського міжнародного інституту соціології, доктор філософських наук Валерія Хмелько.

І, оскільки заслуги В’ячеслава Брюховецького перед освітою України важко переоцінити, всі, як тут кажуть, «професори та спудеї, учителі та учні, співробітники та колегіанти, благодійники та братчики, вихованці та шанувальники цього славної Києво- Могилянської академії», проголосили, що вони гарантують довічні привілеї всьому чесному народові Брюховецьких на всі часи — доки стоятиме Академія, — тобто, на віки вічні.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: