Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Приватна безвідповідальність

В Україні на 10 тисяч працюючих — один смертельний випадок
12 липня, 2007 - 00:00

Фахівці стверджують, що в останні роки в Україні рівень смертельного травматизму на виробництві не скоротився, а навпаки, зріс на 1,8%. Найбільше вмирає людей в металургійній промисловості, гірничорудній та в будівництві. Голова Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду Сергій Сторчак повідомив, що з початку року на підприємствах країни смертельно травмовано понад 464 особи проти 456 осіб за аналогічний період минулого року.

— Основними проблемами в системі охорони праці на виробництві нині є недостатня перевірка інспекторами підприємств, неякісне, застаріле технічне оснащення, неналежна нормативно-правова база, низька якість висновків експертизи, а також неналежна фахова підготовка самих працівників, що травмуються, — зазначив він. — Все це призвело до того, що Україна зараз належить до країн з допустимим рівнем травматизму (один смертельний випадок припадає на 10 тисяч працюючих), в той час як в розвинутих державах Європи травматизм відповідає рівню задовільного (один випадок на 20 і більше тисяч працюючих).

Статистичні дані зафіксували, що понад половини всіх випадків травматизму відбувається на підприємствах недержавної форми власності. Зокрема, в Києві з 59 смертельних випадків понад 30 трапилися на приватних будмайданчиках. Як зазначив начальник територіального управління по Київській області та м. Києву Степан Дунас, «зараз дуже багато створюється невеликих приватних будівельних фірм та підприємств, на яких не дотримуються належної безпеки праці, а також набирають працівників за цивільними договорами і дуже часто без належної фахової підготовки».

— Потрібно переглянути реєстрацію тих осіб, які хочуть щось будувати, заборонити прийняття осіб на роботу за цивільними договорами, збільшити зацікавленість роботодавців до покращання якості та умов праці шляхом підвищення суми штрафів за порушення, внести зміни до законодавства про працю, прийняти на державному рівні програму підготовки та перепідготовки працівників інспекції, — перелічив необхідні заходи для зниження рівня травматизму начальник Київської державної інспекції промислової безпеки та охорони праці в будівництві Олег Назаренко.

Він також наголосив, що треба збільшити кількість інспекторів, як це зробили на будівельних майданчиках Києва: щоб зменшити кількість загиблих на виробництві, столична влада оголосила особливий режим роботи інспекторів з охорони та безпеки праці, й тепер щоденно, починаючи з 16 червня, вони слідкують за станом праці на підприємствах в кожному районі міста (про це повідомляла «День»).

— Ми сподіваємося, що це дасть результат, — сказав перший заступник голови Держгірпромнагляду. — Управління безпеки праці з інших галузей повинні брати за приклад київське. І тоді, сподіваюсь, ми зменшимо рівень травматизму в країні.

Анатолій БАБАК
Газета: 
Рубрика: