Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Привіт, справжній Харкове!

Про поточну політику та велику історію
18 травня, 2010 - 00:00
«МАЛО ЩО МОЖНА ДОДАТИ ДО ТОГО, ЩО БАЧИШ», — ЗІЗНАВСЯ РЕКТОР ХАРКІВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМ. В. Н. КАРАЗІНА ПІД ЧАС ВІДКРИТТЯ ФОТОВИСТАВКИ «ДЕНЬ-2009» У ХАРКОВІ (НА ФОТО — ЛАРИСА ІВШИНА ТА ВІЛЬ БАКІРОВ) / ФОТО ЮРIЯ ГАРКАВКА / «День»

Поточна політика знову (вже вкотре в історії) створює навколо Харкова образ «нещасливого» для України міста. Ось уже кілька тижнів світ говорить про харківські угоди Януковича та Медвєдєва. Саме в ці дні, позначені темою сумнозвісних харківських рішень, ми запланували проведення дня газети «День» у Харкові. Як виявилося, наша ідея була знаковою.

Минулої п’ятниці харків’яни, які, треба сказати, не обділені культурними подіями у своєму місті, все ж з нетерпінням чекали на «День». Про це свідчить величезна кількість анонсів на харківських форумах, які почали активне обговорення події ще за тиждень до того. З проектами нашої газети харків’яни знайомі ще з 2007 року, коли тут, у просторій галереї «Авек». розмістилася Фотовиставка «Дня», а в Харківському національному університеті ім. В. Н. Каразіна пройшла презентація книжкових проектів «Дня» і засідання Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді. Цього року Фотовиставку «День-2009» головний редактор газети Лариса Івшина та ректор університету ім. Каразіна Віль Бакіров (на запрошення якого ми, власне, і приїхали) відкрили у холі бібліотеки університету під акомпанемент спеціально запрошеного струнного квартету Харківського державного університету мистецтв ім. І. Котляревського. Як зізналися музиканти, таких щирих емоцій своїх слухачів, як під час перегляду Фотовиставки, вони давно не бачили. Ознайомитись з Фотовиставкою у приміщенні бібліотеки всі бажаючі можуть до 28 травня.

Крім того, Харків став черговим містом, яке приєдналося до акції «Дня», ініційованої читачами, — «Подаруй «Бібліотеку «Дня» рідній школі». Своїм школам і гімназіям подарували книги харківські учасники Острозького клубу Дар’я Воробйова та Денис Под’ячев, молодий підприємець Юрій Жуков, а університету ім. Каразіна — Фонд Олександра Фельдмана. «Нам дуже приємно спільно з газетою «День» зробити такий внесок у сучасну освіту. На засіданнях Острозького клубу ми неодноразово переконувалися, що написане в цих книгах потрібно знати, вивчати і повторювати, бо кращого вчителя для України, ніж власна історія, немає і не буде. Запрошую всіх приєднатися до читачів «Дня», які беруть участь в акції «Подарунок рідній школі», — зазначила Дар’я Воробйова, передаючи книги до бібліотеки своєї рідної Харківської гімназії №6.

Проте, як уже відомо читачам нашої газети, повноцінна «проба ѓрунту» — знайомство з настроями жителів регіону, їхніми думками та ідеями — відбувається на читацьких конференціях «Дня» та зустрічах з головним редактором. Саме на такій зустрічі в п’ятницю харків’яни дуже швидко розвіяли міф про нібито форпост антиукраїнських настроїв. Харківське студентство, науковці, інтелігенція загалом добре розуміють, що відбувається в країні, й дають цим процесам адекватну оцінку. Говорили менше про політику, а більше — про історію, культуру, освіту. Тож розмова набула тієї глибини і суті проблем, до яких завжди спрямовує «День». Для прикладу, ідея Українського культурно-мовного клубу, про яку розповіла Вікторія Склярова — етнічні й екологічні маршрути Харківщиною, — співзвучна з ідеєю, яка давно реалізується «Днем» у рубриці «Маршрут №1». А тема середньої освіти, яка сьогодні хвилює студентів Харківського педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди, — одна з основних на шпальтах «Дня». Про все це детальніше, про відгуки та враження від дня «Дня» в Харкові ми розповімо в газеті найближчим часом.

Насамкінець невелика ремарка. Розповідаючи харків’янам про проекти «Дня», Лариса Івшина зазначила, що «історія для журналістики завжди важить більше, ніж поточна політика». Ці слова треба розцінювати як дуже цінну пораду не тільки українським журналістам, а й українському суспільству. Харків тут — яскрава й злободенна ілюстрація. Адже це місто для українців, перш за все — важливий культурний, науковий та історичний центр, який дав Україні та світу Петра Гулака-Артемовського, Леоніда Бикова, Володимира Сосюру, а не перша радянська столиця чи місто підписання одіозних домовленостей.

Ольга РЕШЕТИЛОВА, «День», Київ — Харків — Київ
Газета: 
Рубрика: