Десятки охоронців напередодні зустрічі, відповідальних за посилені заходи безпеки, — це вже звичне явище для Острозької академії. За останні роки в університеті приймали багатьох високопосадовців, і підготовка до візиту Арсенія Яценюка мало чим відрізнялась. Теперішній спікер в політиці порівняно недавно, проте правила поведінки українських політиків його команда засвоїла добре. Та сам приїзд голови парламенту і його зустріч зі студентами та викладачами Острозької академії відрізнився блискавичністю та незвичним для українського політикуму темпераментом. Миттєві влучні відповіді на запитання протягом понад двох годин зустрічі додали спікеру дивідендів серед острозьких студентів.
«Треба, щоб ми вели, а не нас вели, — такими словами розпочав виступ перед студентами та викладачами Острозької академії голова Верховної Ради України Арсеній Яценюк, говорячи про ситуацію України в геополітичному просторі. — Ми повинні бути свято переконані, що те, що ми робимо — правильно, і ми це здатні зробити. Можливо, на перших початках це непопулярно, часом це викликає негативний резонанс, але ми це робимо не для сьогоднішнього покоління і навіть не для завтрашнього. Сьогодні ми вже працюємо для післязавтрашнього покоління». Під час останніх політичних подій та напередодні приїзду до України Генерального секретаря НАТО ці слова прозвучали символічно, проте навряд чи вони були почуті за межами стін Острозької академії.
Арсеній Яценюк приїхав до Острога презентувати свою книгу «Банківська таємниця часів помаранчевої революції». Проте ця презентація була, швидше, формальним приводом. Спікер навіть пожартував, що змушений був написати книгу, щоб зустрітися зі студентами Острозької академії. Говорили про необхідність реформ, як в політичній, так і в будь-якій іншій сфері: «Я вас закликаю, як молоду генерацію: не можна бути усунутим від політичного процесу. На превеликий жаль, бо мене від політики часто нудить. Процес трансформації політичних еліт дуже складний. Але ж влада — це не фетиш, це засіб реалізації суспільства і засіб реалізації себе. Є частина політиків, які не можуть зрозуміти, що настав час, коли потрібно змінити внутрішнє ставлення і до влади, і до держави, і до суспільства, і до себе. Дух і здорова амбіція — це те, що повинно бути присутнім у кожного з вас. Якщо ти зробиш себе, ти побудуєш країну».
Найбільше студентів та викладачів цікавило питання законопроекту, розробленого Міністерством освіти і науки «Про вищу школу» та, у зв’язку із ним, доля Острозької академії. Так, в цьому законопроекті, для прикладу, було розроблено критерії визначення «класичного університету», одним з яких було кількість студентів, що, на думку викладачів, взагалі є парадоксом. «Ми не повинні штампувати роботів. Знання — це добре, але не все. Має бути громадянська позиція», — відповів Арсеній Яценюк, пообіцявши простежити за долею законопроекту та перед його прийняттям влаштувати обговорення за участю представників вищої школи.
Під час зустрічі обговорювалось питання фінансування вищої освіти, на що спікер зазначив, що в Україні фінансування освіти є достатнім. Проте в державі існує близько двох тисяч вищих навчальних закладів, якість викладання в більшості з яких викликає сумніви. На ці дві тисячі закладів і розпорошуються кошти. «Має бути створений перелік найпрестижніших державних університетів, максимум 50, номер один в якому повинна займати Острозька академія», — така пропозиція пролунала від Арсенія Яценюка. Пізніше, на прес-конференції, на запитання щодо можливості створення окремої національної програми фінансування для Острозької академії спікер зазначив, що в Україні існує 220 різного роду державних програм, проте жодна з них повноцінно не функціонує. «Як політик, я мав би сказати, що така програма буде створена і я буду контролювати її виконання. Проте я збрешу. Краще розробити стратегію розвитку національних університетів, очолених Острозькою академією. Тоді шансів на повноцінне фінансування буде більше. Та це, знову-таки, питання часу і чиєїсь відповідальності», — додав спікер.
Наприкінці зустрічі, відповідаючи на запитання студентки Вікторії Скуби «Who is mister Yatseniuk?» («Хто такий пан Яценюк?»), наймолодший спікер в історії України миттєво відповів: «Ordinary Ukrainian» («Звичайний українець»). Хотілось би вірити. І сподіватися, що «дух і амбіції» справді залишаться здоровими та допоможуть реалізувати задуми.