18 січня засудженій Юлії Тимошенко було вручено повідомлення про підозру: — у вчиненні організації розтрат чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за попередньою змовою групи осіб, в особливо великих розмірах; — у тому, що будучи у 1996 році президентом ЕЄСУ спільно та за попередньою змовою з колишнім першим віце-прем’єр-міністром Павлом Лазаренком, із корисливих мотивів замовила та організувала вбивство народного депутата Євгена Щербаня.
Експерти називають «справу Щербаня» для Тимошенко найнебезпечнішою. Це, фактично, своєю заявою підтвердила і Генпрокуратура: стаття, за якою підозрюється Тимошенко, передбачає довічне ув’язнення. Такий крок влади може свідчити лише про те, що правоохоронні органи назбирали серйозні докази. Тепер для обвинувачення буде дуже важливо, і для цього робитиметься все, щоб судовий процес виглядав об’єктивним. Недарма Віктор Пшонка почав із пояснень ситуації європейцям.
Не чекаючи робочого тижня, Генеральний прокурор у неділю організував спеціальну зустріч із представниками іноземних дипломатичних місій в Україні, щоб поінформувати їх про вручення повідомлення Юлії Тимошенко. У заході також взяли участь міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова та голова Державної пенітенціарної служби Олександр Лісіцков.
Нас здивувало те, що українська влада організувала цю зустріч у неділю, — сказав «Дню» один із представників європейського дипломатичного корпусу. Тим не менше, співрозмовник вважає добрим те, що влада розмовляє з представниками іноземних дипломатичних місій в Україні. «Ми не почули нічого нового на цій зустрічі, хоча й сподівалися почути щось позитивне», — сказав співрозмовник. За його словами, дипломатів здивувало те, що їм під час зустрічі було показано відео вручення Тимошенко матеріалів по справі Щербаня. «Прокурор нам сказав, — додав дипломат, — що існує багато інформації та свідчень у цій справі, яка, за його словами, буде тривати два — три місяці, й потім рішення прийматиме суд».
За словами співрозмовника, Богатирьова повідомила про стан здоров’я Тимошенко і сказала, що за нею стежать жінки — не чоловіки, а лікування українські лікарі здійснюють за рекомендаціями німецьких фахівців. Окрім того, міністр додала, що Тимошенко мала 300 зустрічей з дипломатами і політиками, й їй ніхто в цьому не перешкоджає, а камери відеоспостереження стоять там, де це має бути згідно із законом.
Співрозмовник також сказав, що ставлячи запитання, дипломати говорили про те, що між сторонами (Європою й США. — Авт.), з одного боку, й Україною — з іншого, немає атмосфери довіри. «Ми чекали розуміння нашого підходу, виконання умов для підписання Угоди про асоціацію», — наголосив дипломат. За його словами, дипломати ставили питання: скільки убивств, які відбулися в середині 1990-х років, зараз розслідується? «Хоча самі бачимо, що цього немає, і у нас цілком резонно виникає враження про те, що у даному випадку йдеться про вибіркове правосуддя. У нас були сподівання, що український уряд упорається зі своїми недоліками, що виявилися під час парламентських виборів, знайде рішення з пом’якшення вироку Луценку, здійснить необхідні реформи судової системи», — сказав співрозмовник. Разом із тим, він вважає, що між Європою та українською владою необхідно продовжувати комунікації, чого бракувало в минулому році. Нам потрібно пояснювати свою позицію, у нас свої підходи й цінності, й ми очікуємо, що Україна буде демонструвати спільність із ними, наголосив дипломат.
Що опозиція? Парламентські опозиційні партії, в першу чергу «УДАР», одразу заговорили про позачергову сесію Верховної Ради. Вчора вже стало відомо, що на позачерговій сесії парламенту 29 січня (складно сказати, що це оперативна реакція. — Авт.) опозиція вимагатиме створення ТСК щодо арешту Тимошенко і Луценка, а також відповідальності голів СБУ й МВС та відставки Генпрокурора. Відповідного листа голова фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк направив учора спікеру парламенту Володимиру Рибаку.
Паралельно лунають й інші заяви опозиціонерів. Народний депутат, захисник Тимошенко Сергій Власенко повідомив, що проти нього вже порушено кримінальну справу начебто за невиконання ним рішення суду в цивільному спорі, і висловив переконання, що за три тижні його буде заарештовано. Чоловік Тимошенко — Олександр, заявив, що його дружина не має до вбивства Щербаня жодного відношення, а чергова брехня влади може зірвати саміт «Україна — ЄС». У свою чергу, дочка екс-прем’єра Євгенія закликала владу — не вбивати її матір: «Ви несете повну відповідальність за незаконне утримання моєї мами без усякої провини за ѓратами, за тортури над нею. Я не прошу вас бути чесними, людяними чи милосердними. Я прошу всіх вас тільки про одне: НЕ ВБИВАЙТЕ МОЮ МАМУ!»
Звичайно, сьогодні можна говорити про вибіркове правосуддя в Україні. Про це неодноразово заявляли закордонні політики, міжнародні організації. Але як ми вже неодноразово писали, це відповідальність не тільки нинішньої влади, а й попередньої, яка так і не реформувала правоохоронну і судову системи України. Сьогодні Тимошенко стала заручником цієї системи.
«Заява Пшонки означає продовження інформаційно-політичної війни, загострення якої відбулося в середині січня, — коментує політолог Володимир Фесенко. — Якщо провести аналогії з боксом, то є спокійний позиційний двобій, а є загострення — обмін ударами, коли, незважаючи на захист, кожен лупцює свого опонента. Зараз ми щось подібне бачимо по темі Тимошенко між владою й опозицією. Нічого нового в заяві Пшонки немає. Зверніть увагу, зроблено це було в п’ятницю ввечері. Ми знаємо, що в п’ятницю ввечері конференції не проводяться. Це означає, що владі треба було оперативно відповісти на конфліктну ситуацію в Харкові (як відомо, трьох депутатів-жінок минулого тижня силою виштовхнули з поверху лікарні, де перебуває Тимошенко. — Авт.). Потім було відео, яке мало підтвердити, що з Тимошенко все добре. Опозиція намагається відповісти скликанням позачергової сесії Верховної Ради, вимагаючи відставки Пшонки. Зрозуміло, що ніяких ані кадрових, ані політичних рішень не буде — у них немає голосів».